| Ana_Silviana_1993 a întrebat:

Buna seara, intampin o problema la o plita electrica si anume in momentul in care vreau sa pornesc plita pe ochiul mare imi pica curentul in tot apartamentul. Mentionez ca e functional doar ochiul mic atunci cand il pornesc merge perfect si in plus pana acum a mers bine si ochiul problematic. Ma puteti ajuta de ce se intampla asta? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| romeo78 a răspuns:

Ar trebui să chemați un electrician. Scurtcircuit poate exista și la priză, dar și pe traseul de la priză la doză. Plita pe ochiul mare e posibil să aibă o putere maximă care depășește capacitatea de transport a curentului.
Cel mai bine vă va lămuri un electrician, iar plita dacă este în garanție cumpărată din magazin să telefonați la service-ul desemnat de magazin și să o trimiteți la verificat, dar asta numai dacă problema nu este din casa dumneavoastră.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pica curentul = decuplează siguranta? Daca da, probabil e un scurtcircuit. Si in cazul asta e foarte riscant sa o mai folosești.

| gheorghe699 a răspuns:

Te uiti in prospect,sau pe plita; ce putere are ochiul cu pricina, este posibil ca siguranta de pe priza sa fie mai mica, o schimbi daca este automata, sau o defectiune (un scurt in priza, un fir slabit. daca spui ca initial a functionat normal acest ochi)..asta poti verifica alimentand din alta priza cu un prelungitor ca sa te lamuresti,. daca nu reusesti un electrician.

| gheorghe699 a răspuns (pentru gheorghe699):

Scuze! inca o precizare, la cuptor electric este obligatoriu sa ai montata o priza ceramica de cel putin 20A, pentru a evita supraincalzirea, verifica priza este posibil sa fie plastic "chior"si urmare a supraincalzirii sa se fi deformat si sa ai contact slab, sau scurt.