| Bratescu_Roxana_1992 a întrebat:

Stau în chirie și m-am pus sa zugrăvesc însa am întâmpinat o problema și anume pereții sunt dati cu huma. Exista o modalitate de zugrăvire fără sa dau huma jos? Peste huma mai sunt cam 2 straturi de lavabil. La început am dat cu șmirghel toți pereții și după cu amorsa iar în următoarea zii în unele locuri era crăpat peretele(vopseaua) am nevoie de sfaturi deoarece proprietara nu suporta costurile aferente. Iar eu nu sunt dispusa sa investesc mii de lei în acest apartament.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai usor huma se ia dupa ce o uzi cu apa.Adica dai cu bidineaua cu apa pe ea si o cureti cu un spaclu. Dar daca tot aveai deja lavabil si dai tot lavabil de ce ai mai dat cu smirghel? Desfaceai fisurile putin cu coltul spaclului, curateai usor ce era umflat, le reparai si dadeai cu smirghel doar pe reparatii dupa ce se uscau. Apoi vopsea lavabila si gata.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Huma trebuie data jos in totalitate.

| Bratescu_Roxana_1992 explică:

Nu dau huma jos oameni buni pentru ca trebuie și finisat după și nu am de ce sa investesc o grămadă de bani în ceva ce nu e al meu. Vreau sa fie pereții curați restul o privește pe proprietara.winking