| 99NYC a întrebat:

Stau intr-o garsoniera cu chirie de ceva vreme; problema e ca vine iarna si o sa fie cam...frig. Aici am o soba metalica. Am facut ieri primul foc si incalzeste al naibii de bine cam toata garsoniera. Treaba este ca dupa cateva cautari pe net am aflat ca sobele pot fi foarte periculoase din cauza posibilului monoxid de carbon. Pur si simplu mi-am luat panica instant. Cum as putea sa ma protejez de pericolul asta? (Senzor de CO2 sau?; chiar habar n-am) Chiar m-am gandit sa imi cumpar ceva calorifer/radiator electric, dar am inteles ca pe langa faptul ca nu este la fel de calduros ca soba, o sa imi iasa si facturile la curent foarte scumpe. In principal as vrea sa imi fie incalzita camera de aprox. 45 metri patrati, in rest aia e (bucatarie, etc). Ce sa fac? Sunt cu mult mai scumpe caloriferele electrice fata de soba? Am calculat ca la mine ar merge bine un calorifer de 2000W; l-as tine pornit cam 6 ore pe zi, deci as consuma undeva la 360kw pe luna = aprox 170 lei/luna. As iesi mult mai ok la soba?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

„Am calculat ca la mine ar merge bine un calorifer de 2000W; l-as tine pornit cam 6 ore pe zi, deci as consuma undeva la 360kw pe luna"
===
Socoteala ta e greșită; caloriferul electric nu merge non-stop, ci are cicluri de pornit / oprit în funcție de temperatura ambientă și cea reglată pe termostatul său. Estimez la tine un consum real de cca 150...200 kWh / lună.
Pe de altă parte, dacă ai sobă și e bine lipită (nu simți niciun miros de fum în cameră după ce aprinzi focul) și coșul curățat perfect, plus o sursă de aer proaspăt (gemuleț / luminator / gură de aerisire la bucătărie sau baie lăsate deschise) nu ai niciun fel de probleme.
Detector de CO2 nu ai nevoie, e oricum inutil (acest gaz e inert, nu te intoxică așa cum o face monoxidul de carbon care se fixează de hemoglobină blocând-o); dacă poți face rost de un detector de monoxid de carbon, ar fi mai bine. Pentru liniștea ta, nu că o să piuie el vreodată dacă respecți regulile de mai sus.

| 99NYC explică (pentru mihai69):

Asa e, la treaba ca o sa faca pauza caloriferul nu m-am gandit; oricum deocamdata am lasat la o parte ideea asta. Tocmai azi mi-am luat un detector de monoxid de carbon (158 lei...sunt si unpic mai ieftine pe net), l-am montat dupa cum scrie si acum stau linistit.
Dupa toata "experienta" asta ma mira totusi ca multa lume nu are habar de cat de periculos este monoxidul de carbon. Nimeni nu mi-a spus asta vreodata, am aflat asta acum ca stau singur si am doar soba in garsoniera. Pacat ca nu se multa lume nu este informata de pericolele monoxidului de carbon.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca soba incalzeste bine, inseamna ca are tiraj. OP soba cu probleme nu ar incalzi bine. Cum poti verifica tirajul unei sobe, sa stii ca nu ai de ce ti-e frica? Aprinzi o hirtie sau o luminare si o bagi pe gura sobei. Daca hirtia arde ca in vint, adica vezi in flacara curentul de aer ce o trage in sus, sau se stinge luminarea, atunci tirajul e bun. Sau pur si simplu cand arde focul mai tare, simti ca soba "duduie", are zgomotul ei datorita tirajului bun. Daca arde mocnit, sau daca luminarea ramane aprinsa, sau daca hirtia arde ca afara, atunci poti sa iti faci probleme, cosul de fum trebuie curatat.
Eu zic sa renunti la ideea cu caloriferul electric. Nu merita. Dai bani degeaba pe curent, si nici nu incalzeste ca soba. Plus ca, daca reteaua din casa nu e OK, e veche sau e slaba, mai te poti trezi cu surprize, sa ia foc pentru ca nu duce puterea caloriferului electric. Deci, oricum e periculos. Dar cu putina grija, poti sa stai la caldurica fara probleme.
Si inca ceva: daca soba nu arde cum trebuie, nu e vina ta, trebuie sa vorbesti cu propietarul ca sa curete cosul de fum, e treaba si costul lui.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O soba montata corect si cosul verificat anual nu ar trebui sa aiba probleme

| relian a răspuns:

Cati ai auzit tu ca au avut probleme de la sobe? Soba aia are usa,are cos,burlan,fumu,gazele se duc afara,pfff ce oameni frate va este frica si de umbra voastra laughing. Daca iti este frica cumpara radiator electric, dar ai grija ca si de la ala poti muri, ala te poate electrocuta laughing gazele si alea emit noxe, asa ca cel mai indicat ar fi sa te muti la ecuator, acolo nu ai nevoie de nimic pentru caldura, scapi de o frica cel putin laughing

| 99NYC explică (pentru relian):

Fara suparare, dar ai caracterul tipic unuia care a stat izolat de lume mai toata viata. Lucrez la un magazin de motoferastraie; cand le zic la oamenii de la tara de manusi, casti, echipamente de protectie, incep sa rada si sa zica ca ei is barbati adevarati. Ii vezi dupa pe prosti pe la urgente cu tot felul de cazuri urate care putea fi evitate cu niste echipamente, dar ei is ''barbati adevarati'', asa ca tine mai de altfelwinking

| Superior a răspuns:

Aer conditionat A+++, merge la caldura brici.

| 99NYC explică (pentru Superior):

Sincer eu ma gandeam sa las usa de la balcon deschisa ca cica aerul rece cand se intalneste cu aerul rece se formeaza caldura.

| Savina23 a răspuns:

Ti ai luat lemne? Chestia e in felul urmator, faci focul, ultimul lemn il bagi in foc seara la 22, nu are ce sa se intample.La curent, te pisca la factura si in caz ca ia curentul, la ce te mai incalzesti? Orice radiator, convector electric este cald cat il ti in priza, apoi gata, e rece.Acum nu știu ce soba ai, dar oricum scoate caldura multa.