| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

vreau sa imi spuneti va rog cum ma pot connecta la internet prin Hotspot ce trebuie sa fac?
Adica acasa imi merge netul prin Wifi dar daca trec de casa 1-2 m e mort. Imi cost Hotspotul daca ma connectez la el sau e gratiut.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Hot-spot este o emisie wi-fi asemanator routerului, cu diferenta ca, prin hot-spot-ul telefonului se foloseste ca intrare conexiunea de date mobile (din pachetul de telefonie), iar router-ul foloseste (de obicei) intrare prin cablul de internet primit de la distribuitor.

Deci, daca ai un pachet de internet de la firma de telefonie si faci hotspot pe telefon, atunci te vei putea conecta la hot-spot-ul (emisiunea wi-fi) a telefonului cu un alt dispozitiv wi-fi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt doua lucruri diferite: WiFi-ul este un semnal pe care il ei de la un device (Router) si-l folosesti pe telefonul, laptopul sau PC-ul tau. Hotspotul este transformarea telefonului in emitator de semnal pentru alte device-uri (telefoane, PC-uri sau laptopuri). Deci nu poti folosi hotspotul pentru telefonul propriu. Poti, insa, sa iei un router mobil, sa-l iei cu tine si platesti in conditiile stabilite de provider. Mai este o solutie: sa te conectezi la WiFi-urile gratuite existente in localitati: primarie, restaurante, cafenele, etc. http://bit.ly/2ZxicoY

| Simpatic a răspuns (pentru Salontanul):

Ultima varianta nu o recomand nimanui si anume wi-fi-urile gratuite din locatii precum restaurante tocmai pentru ca rauvoitori cu putina pricepere pot compromite datele celor care se conecteaza prin metoda men-in-the middle (asta mi-a venit acum in minte) sau alte metode, asta pentru ca toti stiu parola si datele de conectare la acel wi-fi.

| Salontanul a răspuns (pentru Simpatic):

Folosesti un software VPN si ai rezolvat. Exemplu CyberGhost. Un abonament pe 3 ani costa 2, 45 Eu pe luna dar esti sigur. Altfel, daca n-ai date interesante, nu prea ai de ce sa te feresti.

| RAY a răspuns:

Este simplu, hotspot inseamna ca te folosesti de mobil pentru a intra pe internet =daca nu ai multi gb e naspa ca se duc repede, in schimb un wifi este netul tau din cablu atasat unui aparat care duce semnalu mai departe, in concluzie vezi de oferta de net de la rds nelimitat si dai hotspot cat vrei tu

| Luca77777777 a răspuns:

Hotspoturi este wifi și este oferit de către un devine cum ar fi un router portabil, telefonul.etc. Te pti conecta la el doar dacă exista cum este routerul tău.

| Adriann007 a răspuns:

In casa poti folosi WIFI iar in afara casei detele mobile pe telefon.
Acum datele mobile in Romania sunt atat de ieftine incat nu are sens sa te complici cu alte inginerii, gen WIFI gratuit de la cafenele, primarii, etc. Poate in Roaming sa folosest WIFI-ul de la hotel dar atat.