| RonaldCasian a întrebat:

Vreo idee unde as putea sa gasesc niste suruburi foarte mici? Am cautat in oras, si au spus ca nu au suruburi asa mici.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Suruburile din set sunt cu cap imbus, dar au filet metric.
Poti folosi suruburi metrice M2, 5x5mm, cu cap cilindric sau conic.
Asemenea suruburi sunt un pic mai rare si sunt folosite la mecanisme mai fine (electromecanica).
Se pot gasi in magazine specializate pe suruburi, la mesteri electro- si automatisti, din dezmembrari etc.
Ai putea folosi si asa ceva:
http://www.tme.eu/ro/details/m2.5x5_d965b/suruburi/kraftberg

7 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Posibil sa le ai chiar in casa, linga tine. happy Nu am acum acces la subler, ca sa le masor, dar s-ar putea sa se potriveasca suruburile de la tastatura. Daca nu te deranjeaza faptul ca au capul in cruce. Orice tastatura e asamblata cu suruburi. La mine in atelier stau vreo patru pe care le-am folosit si sunt stricate, care asteapta sa fie dezmembrate tocmai din acest motiv, suruburile mici, pe care nu le gasesti oriunde, si cand ai nevoie iti pare rau atunci ca ai stiut de ele si le-ai aruncat happy. Depinde acum si de cate ai nevoie... Ca daca ai nevoie de mai multe, e mai grava situatia, ca o tastatura are doar vreo 15 bucati.

Bula
| Bula a răspuns:

"Suruburi foarte mici" este notiune relativa. Un surub mare pentru un electronist poate fi mic pentru un lacatus si foarte mic pentru un mecanic de vapoare.
Suruburile sunt caracterizate prin mai multe caracteristici principale:
- diametrul filetului
- lungimea surubului
- tipul filetului
- sensul de insurubare (filet stanga/dreapta)
- materialul surubului (otel, plastic, cupru, etc)
- destinatia surubului
- etc
La fel, si piulitele sunt clasificate multiplu, iar laicienii de multe ori le confunda cu suruburile.

Ar fi bine sa ne spui, macar aproximativ, ce marimi ar trebui sa aiba acele suruburi cautate de tine si destinatia la care vrei sa le folosesti. Daca e nevoie de mai multe bucati, ar fi bine sa specifici si cantitatea aproximativa, sa te putem ajuta.

| RonaldCasian explică (pentru Bula):

Https://butterflyknifekits.com/index.php?l=product_detail&p=611

Exact aceste suruburi sunt, dar nu are rost sa comand din S.U.A

| Bula a răspuns (pentru RonaldCasian):

Suruburile din set sunt cu cap imbus, dar au filet metric.
Poti folosi suruburi metrice M2, 5x5mm, cu cap cilindric sau conic.
Asemenea suruburi sunt un pic mai rare si sunt folosite la mecanisme mai fine (electromecanica).
Se pot gasi in magazine specializate pe suruburi, la mesteri electro- si automatisti, din dezmembrari etc.
Ai putea folosi si asa ceva:
http://www.tme.eu/ro/details/m2.5x5_d965b/suruburi/kraftberg

| untu a răspuns:

Dar pentru ce e? Vrei sa zici niste seturi de surubelnite mici? Sau niste suruburi mici?

| RonaldCasian explică (pentru untu):

Suruburile sunt pentru un cutit butterfly (fluture) am cautat peste tot si nu am gasit suruburile. https://butterflyknifekits.com/index.php?l=product_detail&p=611

| untu a răspuns (pentru RonaldCasian):

Ai cautat la toate feroneriile?

| tintareco a răspuns:

În care oraş ai căutat?
Şuruburi foarte mici găseşti la tehnicienii depanatori din service-urile GSM, ceasornicărie, electronice şi optică.