| alexandrubt13 a întrebat:

Buna, un ups cu acumulator se poate folosi pentru un aparat de sudura,inverter undeva unde nu am curent la o gradina izolata, sa sudez ceva la o poarta? Cat ar tine si daca se poate reincarca la retea?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de capacitatea UPS-ului si de puterea absorbită de aparatul de sudura (invertor, inverter e altceva). Ca sa nu iti bati capul cu calcule, poti trsta inainte.
Pentru o sudura mica, te poti descurca mai usor cu o baterie de masina sau de tractor, e mai ușor de imprumutat si se poate reincarca la fata locului.

| alexandrubt13 explică (pentru regis):

Nu mie imi trebuie o sursa de curent pentru a putea folosi un flex un aparat de gaurit un aparat de sudura, mma inverter, edon 300 A sau chiar o grujba electrica nu cer sa tina ore multe dar macar o ora, la aparatul de sudura ca exemplu

| Dragobeta a răspuns:

Se poate reincarca. Dar pentru aparat de sudura nu va tine aproape deloc. Aparatul de sudura consuma mult.

| UserRo10 a răspuns (pentru Dragobeta):

Absolut gresit. Un inverter consuma 1, 5-3kw in functie de multi parametrii. Un UPS cu baterie de masina sau tractor duce lejer pana isi face treaba omul.

| Dragobeta a răspuns (pentru UserRo10):

Cu baterie de tractor!

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Citesti curentul absorbit din retea pe placuta aparatului de sudura de regula vreo 16 A si cauti un UPS de 3-4 kw sau mai mare.
Se incarca la retea si in functie de ce capacitate au acumulatorii te tine mai mult sau mai putin.Cu o baterie de masina sudezi 15 minute

| alexandrubt13 explică (pentru AndreiBistriteanu):

Mie imi trebuie un ups pentru a folosi scule electrice printre care si un aparat de sudura care foloseste si electrozi chiar si de 4 dar nu aparate din alea tip transformatoare cat casa sunt tip invertoare, am o gradina si nu e curent acolo si mai fac cate ceva chiar si sa tai cu o drujba electrica de 2000w

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu cred ca te descurci cu un ups, cred ca mult mai util (și pe termen lung) ti-ar fi un generator.