| Flori552 a întrebat:

Buna ziua, am și eu o întrebare...Ce pot face cu restul de carne de la sarmale? Va mulțumesc și o zi buna!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face ardei umpluti, gulii umplute, chiftelute, etc.

| darrio2007 a răspuns:

La congelator si o folosesti altadata.

| Violleta2022 a răspuns:

Perisoare pentru ciorba, ardei grasi umpluti cu carne tocata sau pus la congelator, pentru data viitoare.

Atentie: NU se da la animale carnea tocata de sarmale, deoarece contine CEAPA, care este mortala pentru caini si pisici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chifteluțe dacă nu ai pus deja orez

| dullcat a răspuns:

Buna.Il congelezi si il folosesti pe viitor pentru alte preparate.Simplu, ieftin, eficient. Nu da restul la niciun animal, risti sa le faci rau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ciorba de perisoare!
sau congelate pentru urmatorea tura.Am experimentat ambele variante.

| J0B0MAT a răspuns:

Îl poți da animalelor.

| gabicoo a răspuns:

Îi faci o bucurie lui Azorel, iar dacă nu ai câine poți face câteva piftele/chiftele.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca deja are condimente specifice sarmalelor nu prea poti face multe pentru ca o sa se simta. Poate eventual sa pui usturoi si sa faci chiftele dar asta daca nu e amestecata deja cu orez. Daca nu a fost dezghetata o poti baga la congelator pentru data viitoare

| Dragobeta a răspuns:

Alte sarmale. Cum a putut sa-ti ramana niste carne?
O pui la congelator si o folosesti sa mai faci cateva sarmalute cand vrei.