| Dana_Loredana_1978 a întrebat:

as dori sa construiesc o casa de 100_120 mp,(partier+mansarda),din bca fara firma de constructie, terenul il am :cat m_ar ajunge ca pret ridicata la rosu?

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa si tu ca femeie stii sa construiesti o casa? Daca ai fi stiut atunci nu mai intrebai ce pret tear ajunge.Fa calcule singura, daca stii cum arata ce vrei sau faci sau cum ar trebuie sa arate.Usi,ferestre cite etc, mergi vezi xcit costa treci pe hirtie.BCA vezi ce ziduri vrei sa faci ce inaltime, cite ziduri, mergi vezi cit costa un BCA vezi ce dimensiuni are un bloc de ala si faci calcul de citi ai nevoie. Apoi trebuie sa stii ce acoperis ai si ce lemne iti trebuiesc.mergi la magazin vezi faci calcule si etc. Vrei parchet la fel stii deja suprafata deci intrebi la magazin am 100 sau 120 mp imi trebuie poarchet, cit costa mp.Si dupa ce vezi preturile pentru toate leai puis gramada si aia sint banii pentru materiale. Apoi daca zici co faci tu aia e munca ta e nu se mai pune. Daca tio face altcineva intrebi cit costa manopera si aia e casa.Deci ai nevoie sa stii exact ce vrei sa faci.Si pretul va fi diferit.

| Dana_Loredana_1978 explică (pentru relian):

Eu nu dar sotul da,si nu vreau pret exact ci o aproximatie, la o casa ridicata la rosu,( cum santem plecati de cativa ani buni nu mai stie cam cat ajunge o casa la rosu, ce pteturi sant, actele autorizatii, etc)

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Auzi raspuns la asta laughing sti tu ca femeie sa construiesti o casa?laughing Pai bine mai acesta care le sti pe toate, stimabila de ce a pus intrebarea, sa se laude ca are bani?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunde celui care intreaba ma "desteptule. Pina la urma ce raspuns ai dat? Teai facut de ras sau te faci, dar e prea mult pentru tine sa vezi asta.Tu ii dai pret pe ce? Pe manopera? Dar femeia a spus clar o face ea, deci nu plateste pe nimeni destetul pamintului.Ca urmare cea mai ramas? Doar costul materialelor asa cum i-am spus eu.Deci pe viitor citeste cu atentie ce se intreaba si lasa-i pe altii ca nu dai pe afara.Stimabila cum spui a si spus clar o face ea nu firma nu bunica.Si daca mai citesti se pare ca sotul ei se pricepe.Ca urmare raspunsuruile tale sint total pe dinafara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Intelegi in gura, cum la mai toate intrebarile, iar cea care ai postat-o facand referire la gravitatie esti tare. felicitari, inceteaza cu "intepaturile" ca nu ma sperii, cat esti tu de batran dau cu tine de nu te vezi, te bazezi pe faptul ca nu esti in Romania? te inseli
Daca se pricepea barbatul ei face cubajul la cat BCA ai trebuie, cat fier ai trebuie si cat ciment, ca meserias isi facea o schita pe care trebuia sa o dea la arhitect pentru a face planul si structura, nu?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai nene tu ai ceva probleme la cap? Am pus eu intrebarea aici? Rspundei femei si lasate de poveste din astea.Citeste ce raspuns a dat femeia si dupa comentezi.Nu vezi ca bati cimpi. Uita-te ca femeia a zis ca o face barbatusau asa ca termina cu vraja marii. Daca stii sa citesti, asta daca ai fost la scoala inca o sa observi ca eu asa am si inceput si citez"Asa si tu ca femeie stii sa construiesti o casa? "la care femeia mi-a raspuns asa citez"Eu nu dar sotul da" deci stiu care dintre noi o face pe desteptu pe aici.Si daca mai citesti si mai departe raspunsul femeie o sa constati daca esti capabil de asa ceva ca ei voiau ceva pret aproximativ chiar daca sotul ei se pricepe PT CA pentru ca citeste cu atentie amindoi nu sint in Romania sint afara la munca si habar nu mai stiu de preturi.Nu stiu daca ai inteles acum dar eu de desenat nu stau sa iti desenez.Referitor la ce intrebare am pus eu cu gravitatia fa bine si raspunde acolo, aici ne aflama la alta categorie.Si am pus intrebarea aia pentru ca sint nelamurit de aia, pentru ca poate se gaseste un "destept" pe aici sa ma lamureasca sau macar sa aiba o idee ceva.Nu am pus intrebarea sa ma dau mare sau ce tu incerci sa spui sau nici nu prea am inteles ce ai vrut sa spui.Sint tare cu ce? Daca eram tare nu mai eram pe sitele asta.Si eu nu intreb sa sperii pe cineva pe aici.Aici se pun intrebari de oameni care nu stiu raspunsul la ceva cei doresc sa afle aia e tot. Daca tu nu ai nici o intrebare inseamna ca esti tare ca le stii pe toate.Dar daca le stii fa bine si explica pentru cei care intreaba, asta daca stii. Daca nu stii atunci stai in banca ta ca nu tea invitat nimeni la ciorba.Si ce faci dai cu mine de pamint adica? Mai nene pe aici nu sintem la sala de lupte sau mai stiu eu unde, asa ca fa bine si tineti acasa iesirile astea de maidanez ca nu impresionezi pe nimeni.Ma insel ce? Ca eu ma bazez ca nu-s in Romania? Asa si daca nu sint ce? Adica dupa mintea aia a ta foarte dezvoltata eu intreb pe aici ceva asa ca ce? Explica mai bine ca sincer nu stiu ce ai vrut sa spui. Iara daca vrei sa ne luptam imi pare rau nu ma ocup cu asa ceva, iar aici nimeni nu se ocupa cu lupte sau cu violente. Daca e megi si descarcati ce ai altundeva.Si stai linistit ca nu-s curios de nimic in legatura cu tine.Si de as fi in Romania la fel as spune, deci nu dau doi bani pe tine daca intelegi ce vreau sa spun.Si fa bine si raspunde celui care intreaba si asta doar daca intelegi intrebarea si daca ii poti da un raspuns au o parere si asta fara amenintari.Nu de alta dar te faci de ceva pe aici.Si nu te mai chinui sa imi scrii pentru ca o sa te blochez.Nu eu am veit la tine sa caut discutie. Daca voiam sa discutam o faceam frumos daca aveam cu cine.Si poate ca sotul ei nu este "inginer" ca tine, poate ca el se pricepe la zidarie la munca in general si daca se hotaraste sa faca o casa normal ca o sa faca un plan sau o sa-i faca cineva dupa care el singur o va construi.Cei care se pricep sa zideasca poate nu stiu sa faca planuri, schite etc.Insa el e cel care o va ridica dupa un plan.Normal da ar fi trebuie sa zica in mare cam ce vrea sa i se poata da un pret estimativ. Oricum o lasam balta ca nu avem ce discta la subiectul asta. Daca esti curios si te pricepi si stii sa explici da-mi un raspuns la intrebarea cu gravitatia.Dar frumos nu cu ho, to prosti si etc ca nu-s curios de asa ceva.In rest numai bine si n-a dat nimeni de pamint cu mine niciodata si nici nu cred ca va da. Tineti fortele pentru cind vei avea nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Daca erai femeie si aveai o nora erai moarta de mult laughing rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Man eu nu pot sa accept ceva doar ca sa se simta celalalt bine. Daca are dreptate da jos palaria.Deci eu nu caut sa lingusesc pe nimeni, nu stau sa las de la mine cind vad ca altu spune ceva gresit.Cel putin imi spun parerea, sau daca stiu cum este corect spun si aia e tot.Nu caut sa invat pe careva sau sai impun sa spuna ca mine.Dar atita timp cit eu stiu sigur ca e asa cum zic imi mentin pozitia indiferent in fata cui as fi. Daca celalalt are alta parere si imi demonstreaza ca e asa cum el spune nici o problema, o sa zic si eu ca el sau il voi aproba.La fel cind eu zic ceva si altu spune ca nu e asa, eu trebuie sa vin sa aduc argumente. Daca aduc argumente si totul este cum zic iar tu sau altu spune ca nu e asa si tot ca ei zic, nu vad de ce as mai continua o discutie inutila. Iara nora de care spui nu ar fi avut sanse.Un om care vede ca i se aduce argumente i se explica clar un lucru, fenomen si el tot pea lui o tine ce crezi ca mai pot avea in comun cu acea persoana? Nora aia daca eu eram femeie i-as fi dat liber, sau eventual nici nas fi avut discutii cu ea de nici o natura.Insa asa fac oamenii atunci cind le arati ceva, ei vad, stiu ca asta e, dar nicicum nu vor sa recunoasca si o dau pe alte povesti.Cam asa sint majoritatea oamenilor, nu lasa de la ei chiar daca stiu f bine ca nau dreptate.Asta e lumea n-avem ce facem mergem cu ce avem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Omule laughing in realitatea tot asa guraliv esti?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci parte dintre oamenii lui Iliescu sau basescu sau orice guvernant roman de la Alexandru incoace? Sau se pare gindesti exact ca si ei? Asa fac si ei colesc adevarul, le place minciuna, le place sa fie deasupra mereu indiferent ca au sau nu dreptate.Acum ca adevarul supara asta inteleg.Dar e timpul sa recunoastem cind gresim, ca doar asa putem merge inainte.Ok ne oprim aici ca deja am deviat de la subiect.Dar e bine ca macar pina la urma neam linistit.E si asta un pas inainte.Vezi ce bine este fara amenintari si jigniri sau alte prostii.E frumos ne simtim mai natural.Parca mai venim de acasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Alea nu erau amenintari, chiar asa fi vrut sa stam de vorba si in realitate, dar daca esti asa vitezoman la vorba sa stii ca in 5 minute m-ai pierdut laughing hmmmthinking te vad cunoascator in ale constructiilor, imi poti explica si mie cum vine zidaria la doi si un sfert? laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sint zidar si nici constructor.Dar daca ar fi sa imi fac o casa sau orice nu ar fi nici o problema. Iara cunoscator nu vad de unde ai tras tu concluzia asta.Eu i-am explicat femei ca trebuie sa faca calcule, deci calcule oricine ar putea sa le faca.Deci nu cunosc cuvinte tehnice din contructii si nici populare si nici nu sint curios.Nu sint vitezoman la vorba, incerc sa explic omului pe inteles sa poata intelege, pentru ca nu ai de unde stii ce stii sau cit stie o persoana. Apoi pe aici mai citesc si persoane care poate nu se pricep, ca de fapt de aia si intra pe aici sa puna intrebari.Cu alte cuvinte trebuie sa le explici folosind cuvinte simple nu tehnice nu mai stiu eu 2 la unu doi jumate.Nu este nimeni curios de asta.In realitate vorbesc doar daca sint invitata sau am cu cine.Si vorbesc normal cu argumente nu spunem povesti.Omenilor li se pare ca nu stiu ce agresiv sint sau ii contrazic, insa eu nu pot sa tac cind sint invitata la o discutie si cineva spune ceva gresit.Eu intervin simi spun parerea, eventual iarat cum sta treaba, ori iarat de unde stiu, sau daca am o carte la indemina ii arat de acolo.Si normal ca acea persoana se supara si asa gindeste ca eu sint agresiv in discutie ca nu am fost de acord cu balaria lui. Oamenii de acest gen sa fie sanatosi.Multa lume asa sint.Cred ca cam 90% din populatie asa gindeste.Eu personal daca cineva vine simi arata, imi demonmstreaza da uite frate asa este pai ii multumesc nu ma uit urit la el.Pai cum sa spun de cineva care miarata adevarul ceva de rau? Sa vezi cum este lumea asta. Daca nici eu nici el n-avem dovezi atunci fiecare isi poate sustine parerea si in acest caz tot fara ca cineva sa se supere.Deci nu stiu cei aia zidarie la doi jumate sfert.Cind doresc sa zidesc ceva aduc un meserias care se pricepe si spun ce vreau.Bine si el face cei zic eu nu ce stie el.Ca zideste la doi jumate la 5 sa fie sanatos dar eu inspectez ce face si daca nu-mi place ii dau liber. Apoi daca e sa-mi fac o casa o fac toata din beton, deci nu mai zidesc nimic.O torn asa dintr-o bucata toata deodata cu tot ce trebuie.Ok gata ca deja sintem la alte mincaruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

"Cind doresc sa zidesc ceva aduc un meserias care se pricepe si spun ce vreau.Bine si el face cei zic eu nu ce stie el"
Aici domnule sau doamna, poate te intrebi de ce doamna, ete de ce: " insa eu nu pot sa tac cind sint invitata la o discutie", tin sa-ti aduc la cunostinta ca dumneata o cam dai in "balarii", cum adica sa nu asculti sfatul unui meserias, care fraier ar fi ala, ma refer la meserias, sa faca ce zice clientul daca ceea ce spune clientul nu corespunde planului si structurii constructiei respective? Prea te arunci in apa fara sa-i stii adancimea

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai inteles sensul stai acasa.Am spus, aduc un meserias care stie sa zideasca, dar ca o sa zideasca dupa cum ii voi spune eu. Daca pentru tine e greu si trebuie sa iti deseneze cineva eu nu am timp.Hai mergi si cauta pe altu ca nu-s curios sa discut cu tine.Credeam ca esti o persoana normala dar se pare nu prea.Bafta si nu te mai obosi sa scrii ceva, iar balarii tu vad ca cauti.Si daca am scris gresit ce? Era vorba pe aici despre gramatica sau nu am inteles? Exact cum spuneam cind nu mai poti sa-ti sustii prostiile deja cauti motive, te legi de altceva.Cum spuneam tipic romanilor, destepti, frumosi si mereu au dreptate chiar daca numai prin sant merg.Te rog ceva.Nu mai scrie ca te voi bloca.Asta e tot.

| Mihaela1964 a răspuns:

Datele pe care le dai sunt incomplete,construirea unei case include si costuri legate de obtinerea aprobarii PAC(proiect autorizatie de costructie),de racordari la apa potabila, canalizare, curent electric; care difera de la un judet la altul, de la oras, la tara.Presupunand ca ai aceste autorizari si ai obtinut racordarile la retele,pretul casei se face in functie de numarul de metrii patrati de constructie,calculand perimetrul camerelor inmultita cu inlatimea lor,scazand golurile pentru usi si ferestre, de numarul stalpilor din beton turnati, de numarul boiandrugilor, de felul acoperisului, daca vreti sa nu placa din beton.Nu cred ca-i cineva dispus sa-ti faca un asemenea calcul exact gratuit oricum trebuie vorbit cu un proiectant...

| Dana_Loredana_1978 explică (pentru Mihaela1964):

Deci inca nu m_am apucat sa fac de nici un fel, iar as vrea casa fara racordare la gaz.iar suprafata utila sa fie de 100_120mp (cati o sa fie construiti nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu iti va face un calcul fara sa nu vada planul casei, dar am sa-ti zic un pret aproximativ, daca il faci fara firma te va costa undeva la 12000-14000 de euro, daca il faci cu firma mai adaugi 49% la sumele care ti le-am zis, acea suma este doar manopera, nu pot sa-mi dau cu parerea si la materiale, oricum manopera este negociabila

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Trebuie vazut planul casei

| Dana_Loredana_1978 explică (pentru SpitalulDeGlumeti):

Nu am nici un plan, autorizatie, etc