| eugen31 a întrebat:

Bună ziua. De curând am instalat un aer condiționat dar unitatea exterioara vibrează cam tare încât se aude in cameră destul de tare. Este montată pe un perete de BCA cu izolație de 10 cm. S-a mai întâlnit cineva cu astfel de situație? Modelul este Hisense.

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Chemați firma care l-a montat să îl desfacă, iar apoi la mergeți la service agreat să verifice de unde este vibrația.
Orice unitate e montată pe suport de cauciuc, orice unitate datorită pieselor în mișcare a elicei vibrează, dar nici o unitate nu are voie să se audă și să vibreze atât de puternic încât să deranjeze acustic!
Unitatea ori este defectă ori a fost montată greșit!

| eugen31 explică (pentru romeo78):

Au venit cei de la service. Constatarea a fost că peretele vibrează, poate că zidăria nu este bine legată. Voi muta unitatea exterioară.

| romeo78 a răspuns (pentru eugen31):

Ce? Ei sunt experți în construcții?
Iartă-mă, dar dacă ei consideră că peretele vibrează, toată casa vă este cavou, fără exagerare!
Înseamnă că cei care au construit casa și-au bătut joc de dumneavoastră!
Am lucrat în domeniul construcțiilor civile, dar așa ceva, niciodată nu am auzit!
Peretele exterior, de rezistență considerat, vibrează!
Ce cârpaci există în România, oare nu se mai găsesc meșteri adevărați?

| eugen31 explică (pentru romeo78):

Un răspuns ar fi din cauza consolelor, sunt subțiri

| eugen31 explică (pentru romeo78):

Legat de calitatea construcțiilor aveți dreptate dar nimeni nu are curajul sa o spună tare și răspicat de teamă că nu va putea să își vândă locuință construcție nouă, că va rămâne cu ea pe viață.

| romeo78 a răspuns (pentru eugen31):

De fapt nu există legi și o instituție care să fie garantul unor construcții civile și industriale.

| romeo78 a răspuns (pentru eugen31):

Nu grosimea este problema, problema este a structurii interioare, armătura folosită. E sârmă sau fier beton?

| lifit a răspuns:

Amandoua partile sunt gresite

| eugen31 explică (pentru lifit):

Nu înțeleg

| lifit a răspuns (pentru eugen31):

Nu trebuie sa intelegi