| Bogdandfqj a întrebat:

Bună ziua. Stau la apartament și în living am avut un parchet gros vechi prost pus și l-am scos. În urma lui au rămas mici goluri din dezlipirea adezivului cu tot cu fâșii mici de beton, iar în unele zone au rămas pete subțiri de adeziv. Acum sub mine vecinii nu locuiesc și iarna e foarte frig de jos. Eu vreau să pun parchet.Am pus bolobocul în multe puncte din cameră și podeaua e dreaptă, dar are acele mici imperfecțiuni. Unii meseriași mi-au recomandat să torn sapă alții au spus să pun polistiren extrudat grafinat de 1 cm alții au zis să pun de 5 cm fără sapă. Care credeți că e cea mai eficientă metodă?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Extrudat de 5 si parchet laminat, liniștit. Doar ca probabil va trebui sa tai din usi.

| Bogdandfqj explică (pentru regis):

5 mm sau 5 cm?

| regis a răspuns (pentru Bogdandfqj):

Pain ai dat doua variante, extrudat de 1 sau de 5 cm, deci evident centimetri.
Eu la mine acasa am pus extrudat de 4 cm, direct peste placa de beton, fara șapa si fara alte folii, doar placa de beton, extrudatul si parchetul laminat.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa pui parchet din lemn masiv, atunci trebuie sa procedezi asa cum s-a montat pe vremuri:
- Sapa se acopera cu smoala.
- Se pun scanduri (de 1/2")
- Peste scanduri se monteaza parchetul, peste scandura.
Smoala, cele 2 straturi de lemn si aerul dedesubt formeaza o buna izolare tehnica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Polistiren extrudat. Are trei avantaje: izoleaza, este mai subtire decat cel expandat (adica izoleaza mai bine la centimetrul de grosime) si nu te chinui sa torni sapa. Mai sunt si placi izolatoare sau folii care au un efect similar. Specialistii le recomanda. https://bit.ly/3NucVHF

| mihai69 a răspuns:

Șapă autonivelantă + polistiren.

| relian a răspuns:

Fii atent ce ma gindii mai de curind.Sa pui lemn pe jos,mai ales in zone unde iarna este frig,este un lucru bun.

Dar sa iti zic de chestiile tale ce au zis meseriasii sa torni sapa bla bla.
Eu zic sa lasi asa,dar sa pui parchet lipit,daca stii despre ce vorbesc.
Cel mai bun parchet este ala lipit nu asta clik rahat peste prajit.
Deci aca pui parchet lipit,acele mici gaurele nu au treaba,acolo intra adeziv.

Acum sa reviu la lemnul pus pe jos. Lemn puneau aia pe vremuri,ca alte materiale nu aveau, ma refer sute, mii de ani, asa aparu patrchetu asta, mai mult in zone friguroase.
La ecuator pui ceramica, sa tie racoare.

Ce ma gindii acu.In zonele astea frig iarna,ar fi mai de preferat mocheta,asa dupa cate am observat,din cate podele am calcat,personal eu aleg mocheta,aia mai pufoasa,aia pentru case,nu aia f scurta ce se pune in cladiri comerciale,sau hotele,deci nu aia.

Daca ai mocheta,poti umbla descult, odata nu mai ai nevoie de papuci, plus ca mocheta atenuiaza si zgomotele, la parchet suna casa a pestera laughing ai ecou mare comparativ cu mocheta.

Deci elimini papaucii, asta pentru fiecare membru al familie, plus de mai vine careva in vizita.
Dar sa pui mocheta nu-i bine direct pe beton.Mai intai izolezi betonu,pui lemn,mai exact nu parchet,ca ala este scump,pui osb, cu cit mai gros cu atat mai bun, izoleaza termin f bine.
Sau ai putea sa pui si PAL, dar osb e mai bun, dar nitel mai scump.

Nu dai banii pe parchet, bani irositi.Placile alea de osb le lipesti de beton cu adeziv.Simpliu rapid si economic.Lipesti,apoi peste pui mocheta dar nu mocheta lipita, pui mocheta nelipita, care este intinsa si prinsa doatra pe linga zidurile incaperii si pe care o poti scoate f usor dupa stiiu si eu 5-10 ani si sa o schimbi.

Mai calduros ca metoda asta nu cred ca poti face.Eu asa as face daca ar fi, in toata casa.O sa spui dar la baie ce faci? La baie dupa ce lipesti osb, se prinde de el cu suruburi placi de ciment subtiri, daca stii despre ce vorbesc.Sint placi de ciment, asa cum este rigipsu ala f subtire, dar de diferite grosimi, deci prinzi ala de osb, apoi peste poti pune ceramica, asta la baie si la bucatarie.

O sa ai si acolo cald pentru ca izolezi betonul de jos izolzi fundatia de mocheta de ceramica si ce mai pui.

Mai buna metdoda ca asta nu cred ca este alta.Plus ca o poti face tu singur, nu ai nevoie de meseriasi.

Decui ai intrebat de eficienta, mai eficient ca metoda asta nu este, iti garantez.
Eficient banui ca te referii la temperatura nu la bani.