| alexandrubt13 a întrebat:

Cam ce presiune trebuie sa aiba apa la robinet pentru alimentare aparat de spalat cu presiune prakside, 135 de bari la iesire spalare

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu presiunea (apei de alimentare) conteaza, ci debitul minim asigurat.
Aparatul de spalat are pompa interna, care mareste presiunea (si implicit si viteza) apei, dar trebuie asigurata cantitatea minim-necesara, prescrisa in catea tehnica.
Presiunea apei poate varia intre 1.5-3 bari, fara probleme. La presiune mai mare este indicata montarea unui regulator de presiune.

4 răspunsuri:
| StratulatVictoeEugen a răspuns:

La robinet presiunea standard e 1, 7 bar.

| DamarisS91 a răspuns:

In principiu presiunea de la robinet nu are mai mult de 2-3 bari.
cu presiunea de 2-3 ar trebui sa mearga fara probleme.

mie imi merge
depinde si ce scrie pe instructiunile aparatului.
daca nu apar valorile in Bar ci in Psi fa transformarea

https://www.qtransform.com/ro/transforma/presiune/bar/bari-in-psi.php

| alexandrubt13 explică (pentru DamarisS91):

Pe mine ma intereseaza cam ce submersibila de aprovizionare sa iau de cati bari ca asta la iesire are 135 bari maxim si mai scrie7 litri pe minut

| regis a răspuns (pentru alexandrubt13):

Nu te stresa, merge si fara presiune, aparatul isi poate absoarbi singur apa daca e nevoie. Si nici debitul nu e o problema, 7 litri pe minut e o nimic toată, iar la folosirea lui uzuala nu se apropie de debitul asta (debitul scade cand duza este stransa). Cu 7 litri speli o masina.