| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai bun mastic pentru altoit pomi fructiferi? p.s am folosit potaben dar la portaltoii unde am introdus masticul în interior a fost problemă...Trebuie să se folosească numai la izolarea exterioara?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu folosesti deloc mastic ce spui tu daca altoiesti in ochi.Ala ce spui tu se foloseste atunci cand altoiesti in despicatura, adica ai portaltoi gros, de citiva ani buni sil tai, sau tai ramurile groase si acolo pui pene de altoi, ei atunci ramane suprafata taiata expusa si aia se da cu mastic, masicu nu se baga in acea crapatura se da pe deasupra sa se evite pierderile de apa prin evaporare de pe suprafetele taiate.La altoirea in ochi se foloseste rafie, se leaga si aia e tot, legi bine cu rafie astfel incit sa nu lasi spatii.Nu stiu cum sa iti trimit poze, dar gasesti daca cauti pe google image destule poze cu altoiri si vezi acolo cum se face.Deci nu pui mastic si dupa legi in cazul altoire in despicatura.Mai intii legi ca si acolo se leaga tot cu rafie la fel si peste daca chair vrei dai cu mstic si pe suprafata de portaltoi de sus aia taiata, nu stiu cum sa iti explic.Gandeste ca altoirea in despicatura sau in pana nu mai stiu cum se mai numesc presupune un portaltoi batrin sa zic asa.Deci ai un copac gros cu ramuri stu si eu uneori si cit incheietura de la mina.Ei ala se reteaza si acolo in jurul lui se fac crestaturi si in acele crestaturi se introduce altoiul de grosimea unui creion si taiat ca o pana, apoi se leaga si in mijlocu altoiului sau pe suprafata aia retezata se pune ceara, mastic pentru ca pe acolo daca ai lasa asa ar iesi multa apa se evapora.SE mai poate altoi si daca despici ramura aia groasa, deci cu briceagul despici dar nu rau sa crape pe lungime mare, si in despicatura aia faci altoi de grosimea unui creion la fel ascuti altoiul ca o pana sil bagi acolo, unu sau mai multi depinde de grosimea portaltoiului, apoi dai drumu pentru ca trebuie sa crapi si sa tii tensiune sa tii desfacut cit bagi altoii.Dai drumu si aia sunt tinuti acolo strinsi dar se leaga sin cazul ala sa stea strins peste care a fel poti pune masitic si pe taietura orizontala dai cu mastic.Niciodata nu bagi in interior nimic. Daca bagi in interior nu se mai prinde nimic pentru ca ce bagi tu inpiedica ca lemnul altoi sa stea direct pe cel portaltoi si nu se mai face trecerea sevei, deci nu se mai prinde.In sf deci masticu ala se foloseste in felu asta si chiar la altoirea in ochi dupa ce legi dai peste legatura nuiciodata prima da apoi sa legi.

| Steauafcsb a răspuns (pentru relian):

Multam de raspuns...am altoit primavara asta in despicatura vreo 23 de pomi, s au prins 17, in general altoirea am facut o in corcodusi pusi de mine acum vreo 5 sau 6 ani. Vecinilor nu le-a venit sa creada ce gros si inalt s-a facut altoiul, din primavara pana n toamna asta. Am bagat putina ceara de albina in gaura de la despicatura si deasupra am pus potaben. Problema a fost la portaltoii unde potabenul a patruns, din greseala mea, in despicatura...