| dubfreeromaniasmoke a întrebat:

Se mai pot planta pomi fructiferi in sezonul asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Plantarile se fac cand nu (mai) sunt frunze, dar nici inghet.
Perioadele de plantare recomandate: octombrie-mijloc noiembrie si martie-aprilie.

| relian a răspuns:

Unde mai gasesti tu pomi la ora asta? Nu se mai planteaza ca n-are nici un rost, oricum nu faci nimic, e ca si cum iai tine undeva la pastrat, dara e pericol sa inghete pentru ca e in camp un pom este singur, nu-i la adapost si ai toate sansele sa iti inghete.Asa ca faci lucru asta la primavara,daca nai plantata cand se planteaza. Pomii care se planteaza toamna,ceara daca nu fac frunze,adica nu vegeteaza ei au activitate dara sub pamint, cresc radacini, isi fixeaza radacinle in sol, se hranesc in perioada asta, chestii de genul asta, deci cand vine iarna ei deja sunt prinsi cum zic oamenii, poate face fata conditiilor din iarna.Nu stam sa dam amanunte de fiziologie sau ce se intampla dara in mare asa stau lucrurile.Tu del pui acum pomu ala o sa stea cum sa zic fara activitatea,in repaos dara nu total,nu-i mort, dara radacinel trebuisc sa stea cumva umede, altfel se usuca si pomul moare.Tu del pui in camp el este singur in bataia gerului, poate nici nu ploua, moare. Pomii care au fost scosi toamna si nevanduti se baga asa in nisip ceara mai mult decat radacina culcati in nisip umed, asa gramezi si cumva protejati in locuri mai protejate de vanturi asa stau pana la primavara.Deci una e sa stea cumva intr-un mediu umed si mai la cald si alta in bataia gerului singur.Asta daca il plantezi acum.Cand il plantezi toamna cum am spus el deja sia fixat radacinle in sol, are loc ceva circulatie de apa si grana catre tulpina si ramuri, este pregatit pentru caondtii de iarna. Dara uneori si asa daca este ger rau stiu si eu minus 20 de grade crapa si ala laughing

| dubfreeromaniasmoke explică (pentru relian):

Ma gandeam ca se mai poate ca nu e chiar asa frig ziua e cam 7 10 grade si noaptea 1 -2 grade

| relian a răspuns (pentru dubfreeromaniasmoke):

Baga si tu cativa acolo sa faci un experiment, asta daca ai pomi, desi nu vad de unde ai avea pomi sai plantezi.Un pom cum am mai spus rezista mai bine peste iarna daca este deja fixat in pamand.Plantezi vreo 4-6 pomi, si vezi la primavara cum sta situatia, notezi cum e iarna, ce temperaturi au fost, uite asa faci experimente.

| francut a răspuns:

E cam tarziu, ingheata.

| Zah_Zaharia_1965 a răspuns:

Nu se mai pot planta.e foarte tarziu