| Mystogun a întrebat:

Cel mai rau loc unde sa intreb asta, dar e de cercetare. Trebuie sa fac un gard. Si inca nu stiu de unde sa incep sau etc dar mi-am zis prima oara sa fac planul de $$. Cineva ce a avut suferinta asta recent? Cam 200-250 metri lungime total, ma gandesc sa pun baza de beton (50-60 cm in adancime + 15-20 la suprafata pamantului), teava normala de 8 sau 10 cm in diamentru si " Panou gard bordurat" ca sa nu ma complic cu lemne sau alte nebunii. Si un estimativ minim / maxim pe 50-100 metri ar ajuta. Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La calcule nu e greu. Scotesti mc de beton, stii cate panouri trebuie, cati stalpi, cate suruburi si gasesti pe net cat costa fiecare. Nu uita scandura pentru cofrat, e destul de scumpa si aia, precum si fierul care trebuie introdus la partea de sus.
Eu doar vreau sa iti dau un sfat. E inutil sa sapi 50-60 cm adancime, la garduri usoare sunt suficienti cativa cm, cat sa fie decopertat. Doar unde ai stalp sapi niste gropi mai adanci (se cheama pahare). La gardul de panouri le poți face cu un burghiu manual special, costa 60-70 de ron. Singura conditie este sa introduci si in acestea armatura, legata cu centura de deasupra.
Daca folosesti stalpi din teava, bagi teava pana jos si nunmai e nevoie de o altă armatura.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Cel mai rau loc unde sa intreb asta"? OK, ai dat de belea ☺☺☺

| relian a răspuns:

Cel mai bun ar fi sa faci ceva gauri mai maricele si adanci, stiu si eu 1 m si ingropi tevile, lasi sa iasa din fiecare fier, duci deasupra solului cat spui 15-120 cm si mergi asa pe sol cu bordura,o sa o tina stalpii aia bagati adanc.
In rest tine de ce materiale vrei sa folosesti,plasa sudata, scanduri etc.
Cel mai indicat ar fi plasele alea sudate special facute pentru garduri, fixezi cum am zis stalpii aia in beton, torni apoi bordura legata de stalpii si betonu in care is bagati stalpii si aia e tot, prinzi la urma plasa.
Sau alta metoda la fel de buna, sau poate mai buna.

Faci gauri adinci asa la 2-3 metri, deasupra solului te ridici cu bordura, prinse de fiarele ce ies din acel beton turnat in gauri si aia e toata lucrarea, nu pui stalpi nu pui nimic, lasi sa se intareasca betonu bine.
Faci apoi stalpii de metal si le sudezi o talpa la care faci cate 3-4 gauri,mergi pe bordura de beton si insiri stalpii aia la diastanta dorita de tine,dai gaura cu bormasina, bagi ceva dibluri, suruburi si aia e tot, ataszi plasele de stalpi.

Tu nu ai imaginatie?laughing Bagi cateva proiecte de genul asta, faci calcul cat de costa la fiecare si apoi alegi fctie de ce bani ai pe care sa-l faci.
Obligatoriu bagi fier in acel beton, beton turnat fara fier este spalat pe maini fara sapun laughing