| Paul_Ciobanu_1996 a întrebat:

Cum as putea face o "gaura "in perete, cat sa incapa o usa?(vreau sa fac acces cu o usa intre doua camere izolate). Adica, cu ce dispozitiv sau metoda?
Dau 'funda' happy

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un ciocan rotopercutor ar fi foarte util. Desenezi, dai gauri pe contur, apoi pui o dalta in el.
Alta varianta ar fi un flex mare si o panza diamantata. Tot asa, trasezi contur, dai gauri in colturi, apoi tai si de o parte si de cealalta. Aceasta varianta este mult mai precisa dar cu o cantitate imensa de praf.
Solutia profesionala este un motofierastrau cu lant special pentru zidarie, insa este mult prea scump pentru o asemenea lucrare.

Bula
| Bula a răspuns:

Vorbeste cu un zidar priceput, cu experienta!
U meserias bun iti rezolva problema in 1-2 zile, fara sa-ti darama toata casa. happy

| regis a răspuns (pentru Bula):

Aoleu, 1-2 zile? Pai e o treaba de 10-15 minute, daca gaseste un meserias care sa lucreze 2 zile la asta, apai acel meserias ar trebui batut...

| Bula a răspuns (pentru regis):

Am scris 1-2 zile, cu finisaj cu tot. tongue
Timpul de uscare (pentru mortar /tencuiala / glet, dupa caz) nici nu am luat in calcul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mai intâi, interesează-te si vezi, dacă nu cumva ai nevoie de obtinerea unei autorizatii de la primărie, pentru imbunatatiri aduse in locuinta, daca stai la bloc, asta, pentru a nu afecta rezistenta cladirii.

PS. După, ia și tu un ciocănel de cateva kg! ))

| Paul_Ciobanu_1996 explică (pentru floresdemayo):

E la casa, la tara happy
In metoda cu ciocanul, mi-e frica sa nu daram din perete mai mult decat trebuie happy

| Balalau95 a răspuns:

Minim iti trebuie o dalta si un ciocan (NU numai ciocan), de preferat o bormasina cu ciocan

totusi cel mai bine e sa iti gasesti un zidar, altfel, singur cel putin spargi mai mult decat trebuie, in plus, sa stii ca nu oricine poate pune o usa, in afara ca trebuie masuratori exacte inainte de a sparge peretele, iti mai trebuie si boloboc si cunostiintele de a pune o usa, pentru ca idealul e ca o usa sa stea cat o deschizi, nu sa se inchida/deschida singura (nu e perfect balansata)

eu ma pricep la rahat tehnic, dar tot as chema zidar