| mgtow a întrebat:

Exista pat care e mare dar nu e pentru 2 persoane? Sa fie taiat un sfert din patul de 2 persoane incat 1 persoana sa se intinda bine, exclusa varianta 90x190 care e marimea de 1 persoana.

Merita 1000€ o saltea sau 500€ ajunge?
In trecut am avut viscolastica si alta mixta cred cu arcuri si spuma la 400€ single person erau ambele destul de bune tari si rezistente. Dar patul fiind mare zic ca merita ceva mai scump, apreciez calitatea, stim unii din nou ce e ieftin nu e bun dar ce e scump merita.

Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Este varianta 120/200 cm.
Dimensiune pentru o singură persoană, care permite mai mult spațiu.
90/200 este o dimensiune pentru locuri restranse cum ar fi: spitale, camine studentesti.
Cât despre prețuri, mi se pare cam inutil să oferi 1000 eur/ saltea de o singură persoană.
Salteaua mea are o dimensiune de 160/200 si a costat 900 de lei. Caracteristici: spumă poliuretanică+ un strat de spumă de tip memorie.
Nu am nimic de obiectat asupra calității acesteia.

| mgtow explică (pentru Ofiintă):

La una mica stiu ca e mult 1000 eur dar la alta de 2 pers sau similara merita pentru ca e mai mare sau 800€ max, avand bani de ce nu? laughing altfel nu am ce sa fac cu ei, mie imi place sa arunc cu banii peste tot sa traiesc viata in calitate, la fel si cu masina platesc o suma uriasa pe ea dar stiu ca va rezista o eternitate. Ms

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu de cand am incercat salteaua fara arcuri, nu mai vreau cu arcuri.
Iar saltele fara arcuri sunt de fapt bureti, de diverse grosimi si densitati, unele in straturi, unele cu memorie. Dar bureti, trasi intr-o husa. Restul e marketng: spuma (suna rau burete, nu?), zone de dormit, somn de calitate...
Deci ipoteza e falsa, nu tot ce e scump merita. Nu dormi mai bine daca scrie altceva pe eticheta, la fel cum nu alergi mai bine daca pe tricoul tau scrie Nike sau Adidas.
Revenind la intrebare, o saltea nu merita mai mult decat materialul din care este fabricata, la 400 de euro este exagerat de scumpa, iar la 1000 ar trebui sa includa si un partener.
Numarul de persoane este de fapt o conventie, sunt considerate paturi de o persoana cele sub 120 cm si de doua persoane cele peste. Dar nu te împiedică nimeni sa dormi singur intr-un pat de 2/2.

| mgtow explică (pentru regis):

Dar ai saltea dura sau moale? Am auzit ca alea cu apa sant misto dar nu am incredere ca ma scufund in ea si sta ca sarpele coloana. Ce zici tu e viscoelastic straturile alea si nu e deloc moale am avut una asa cat duce la pret una in RO buna?

| regis a răspuns (pentru mgtow):

Eu am o saltea destul de dura, dintr-un singur strat de burete, invelit intr-o husa lavabila moale si catifelată. Urmatoarea va fi insa cu densitate maxima, eventual cu un strat de 2 cm de burete mai putin dens. Viscoelastic, spuma si alte asemenea sunt doar termeni de marketing, denumirea tehnica a produsului este "burete". Din densitatea lui se seteaza cat de moale sa fie salteaua. O saltea mai moale se obtine cu un burete mai putin dens.
Saltea de apa nu am testat, dar fin cate stiu e buna, dar pentru sexwinking.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt ateliere care fac paturi pe dimensiunea ceruta de client. Eu mi-am facut acum 2-3 ani in urma unul de 160X200 cm., la comanda. Cat despre saltele: cu cat salteaua este mai moale cu atat dormitul este mai rau si organismul are de suferit. La fel si o saltea foarte tare. Sincer? N-as da mai mult de 800 lei (nu euro) pentru o saltea de o persoana.

| mgtow explică (pentru Salontanul):

Oricum nu eram in tara cand le.am avut pe alea. Acum am comandat o saltea de 375 lire pentru 1 persoana e groasa si buna, am testato in magazin. Am avut una cu 50 lire din ebay si ma infundam in ea, la fel ca masina cu cat e mai scumpa cu atat e mai smechera si fitoasa, daca e ieftina te astepti la logan, la saltea se aplica aceeasi regula