Întrebare recomandată | anonima13ana a întrebat:

Folositi panouri solare nepresurizate? Pt apa calda? Costa vreo 1200 lei. Sunt bune oare?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

120 de litri e suficient pentru dus. Insa eu unul nu aș merge pe varianta nepresurizata, atunci e mai simplu cu un butoi negru de 200 de litri.

6 răspunsuri:
| DennisW a răspuns:

Au parintii mei. Sunt bune cand e mai cald afara. Iarna exclus sa ai apa calda, ingheata.
Daca iei sa fie cu rezervor cat mai mare, altfel te trezesti ca ramai fara apa calda in timp ce faci dus.

| anonima13ana explică (pentru DennisW):

La 120 litri rezervor pentru 2 persoane crezi ca ajunge?

| DennisW a răspuns (pentru anonima13ana):

Da, ar trebui sa ajunga.

| Karina85 a răspuns:

Eu imi asigur necesarul de apa calda doar cu panouri solare cam 5 luni din an. Mi-am luat un boiler mare si panou Viessman Vitosol 200. Investitia nu a fost mica, dar eu, asa cum am mai spus, privesc in viitor. M-am agitat la inceput cu "Casa verde" dar nu am mai asteptat cand am vazut ca nu sunt fonduri. Bine ar fi sa se intervina la nivel national/ mondial cu sustinere financiara pentru astfel de investitii, iar in acest mod sa scadem consumul de combustibil si in consecinta si emisiile poluante care distrug incet, incet planeta

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Karina85):

Ti-a trecut prin minte cat polueaza industriile premergatoare, care confectioneaza sistemele eco?winking laughing tongue

| PyRoMaNc3r a răspuns:

Da, folosesc de 5 ani si sunt multumit