| Omis a întrebat:

Hello, hello! Am o întrebare, poate unii dintre voi sunt în cunostinta de cauza.
Am plantat rosiile pe la sfarsitul lui martie, în solar. Acum au în jur de doi metri, au facut flori, însa au picat. Motivul pentru care florile au cazut, nu-l cunosc.
Întrebarea mea este daca îsi mai revin sau trebuie sa le schimb?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca n-au legat (se poate ca florile sa fi cazut dupa legare!) nu-si mai revin deoarece, probabil, este o boala. Uitata-te daca sunt rosii pe creanga!

| Omis explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspuns!

| Salontanul a răspuns (pentru Omis):

Multumesc si eu pentru apreciere!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Florile cad din anumite motive,in general ca nu au fost fecundate,adica nu leaga cum zic oamenii popular.
Acest lucru se datoreaza conditiilor climatice ori atacului de boli si daunatori
La tine nu stiu ce conditii au fost,sau sunt inca.Dar ca idee daca afara este frig sau in acel solar este foarte frig,iar afara este mai mereu inorat, sau daca este f cald florile nu mai leaga.
Restu daca ai atac de inecte masiv sau boli asta trebuie vazute plantele.
Mai depinde si cum ai plantat, adica distantele de plantare, ca de pui foarte des e si normal sa nu lege, cum am spus in absenta luminii, temperaturile joase sau foarte ridicate face ca floarea sa avorteze.
Deja spui ca plantele au 2 metri inaltime, nu au facut fructe deloc, tu acum te gandesti sa pui altele? Trebuia sa iti dea de gandit de la prima inflorescenta, la inaltimea aia ar fi trebuie deja sa ai cateva etaje deja 3-4.
Deci nu vad la 2 metri ce sa isi mai revina.Cauta informatii despre tomate sau ce vrei tu sa plantezi, asta inainte sa plantezi.
Ar mai fi si ce anume ai plantat, de unde anume ai luat acele plante, sunt multe necunoscute, adica nu ai dat amanunte deloc.

| Omis explică (pentru relian):

Ok, multumesc pentru raspuns!
Nu am dat mai multe detalii pentru ca nu sunt eu persoana în cauza, desi întrebarea a fost pusa la persoana 1, iar asta pentru ca am considerat ca nu are sens sa spun "Am o cunostinta, tralalaaa.", mi s-a parut mai practic. Dar data viitoare asa am sa fac laughing)
Nu mi-a dat mai multe detalii, am formulat întrebarea dupa cum mi-a spus.