| alexalexandrusincerul a întrebat:

S-a ars un bec. Dupa am lasat intrerupatorul pe pornit cateva secunde si a inceput sa scoata fum... dupa l-am oprit si nu mai iese...trebuie sa scot becul urgent? Mai poate iesi fum sau e in regula daca nu mai iese? L-as scoate maine, nu acum.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. E ceva in neregula cu siguranta ta. Este supracalibrata. Trebuia sa sara cand s-a ars becul. Deci de acolo trebuie sa pornesti. Verifici sigurantele sa nu aiba mai mult de 16 A si siguranta generala mai mult de 25 A. Ar fi bune sigurante automate! Apoi scoti becul si intrerupatorul (bineinteles dupa ce ai oprit curentul. O verificare cu un creion de faza ar fi excelent!) si le inlocuiesti. La bec ar trebui verifaca si dulia sa nu se fi topit lamela de pe fund. Poate trebuie inlocuita si aia. Cu cativa lei si putina indemanare si rabdare poti reface totul. Daca ai sigurante rotunde (E27) pot fi inlocuite cu astea automate foarte usor: http://bit.ly/38ef6dr si http://bit.ly/36i0Wqd

| sierra1 a răspuns:

"L as scoate maine, nu acum" - nici o urgență. Ce-a fost de ars, s-a ars