| joghu22 a întrebat:

Salut!
Acum 2 zile am pus in funcțiune centrala pe peleți. Numai ca, cand se aprinde emana un miros de ceva ars. Este posibil sa fie acest miros fiindca o utilizam pentru primele dati?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Vopseaua termorezistenta emana un miros specific la prima ardere.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru prima data, da. Apoi nu va mai mirosi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, metalele noi au din fabrica un strat de lubrifiant subtire aplicat, pentru a nu rugini. Cand le pui in functiune si se infierbanta, se arde acel strat, emana miros de ars si fum, de obicei.
Va disparea mirosul repede.
Verificati totusi imbinarile cosului de fum, poate nu s-a montat corect ceva.

| Țoglă a răspuns:

Primele dăți, da.
Se mai întâmplă asta când arzi lemn putred.