| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua luni am avut un fel de scurtcircuit in apartament, iar dupa el au ramas functionale doar doua prize iar curentul pentru toate aparatele a fost luat folosind prelungitor de la acea priza.In principiu toate aparatele se alimentau de la o priza. Problema e ca de atunci consum foarte mult curent, am platit si 700 Ron o luna. Consum mai mult daca folosesc o singura priza? Ar putea fi asta problema? Va multumesc.

1 răspuns:
| romaniaTEiubesc a răspuns:

Consumul de curent este acelasi indiferent la cate prize ai conectat aparatele din casa.in urma scurtcircuitului de care spuneai e posibil sa ai pierderi de curent si tu sa nu sti lucrul asta. poti verifica foarte usor asta daca intr-o zi deconectezi de la priza toate aparatele din casa si verifici dupa cateva ore contorul sa vezi daca nu s-au schimbat valorile indicate pe contor. pentru o astfel de verificare absolut toate aparatele trebuiesc deconectate de la priza nu lasate pe stand by.