Întrebare recomandată | Radu_Claudiu-Andrei_1992 a întrebat:

Salut.
Am o camera unde peretii au calciu pe ei si sunt cam murdari.
Cu ce a-s putea curata peretii si dupaia sa dau cu lavabil? Cu clor, detergent?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Spala-i cu multa apa si putin sapun, da apoi cu amorsa (dilutie 1:4, adica patru parti apa la o parte amorsa cumparata, deci din 1 litru de amorsa luata de la magazin, pui 4 litri de apa), si poti da cu lavabil linistit dupa aceea.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cu apa cu sapun de rufe.Lasi sa se usuce si aplici amorsa, dupa care valabila.

| viotedy a răspuns:

Iti dai seama ca-i foarte greu.doar daca au pete sporadice poti spala cu apa si detergent cu o periuta. daca-i praf, cu aspiratorul. daca nu, cu amorsa si lavabil-si iar e greu de dat pe calciu.

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

Te-ai gandit sa ii cureti cu amorsa..sau eventual sa dai cu glet pe ei?!

| Radu_Claudiu-Andrei_1992 explică (pentru Tau_Rebelul_1990):

Eu nu vreau sa dau calciul jos, vreau doar sa curat peretii sa pot da cu lavabil.

Răspuns utilizator avertizat