| Bebeto334 a întrebat:

Salut, am și eu o problema cu o motocoasa, când o bag la iarba mai mare da sa moara motorul, are benzina cu ulei proaspăt pus in ea, la iarba mică nu face asa.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Normal ca da sa moara, cu aia nu tai iarba mare, adica nu-i capabila pentru asa ceva, e de putere mica.
Ce ai folosit fir de ala din plastic? Pai cu ala orice coasa de asta cit de matre o fi ea moare daca o bagi in balarii mari sau groase.
Daca tu ai o coasa de asta pentru casa, nu te astepta sa cosesti cu ea, cu aia tai ceva asa nitel ierburi nu te duci la coasa ca si cu aia de otel.

In iarba mica nu face, pentru ca acolo nu este nevoie de putere f mare.Cosele astea de fapt nu-s pentru cosit, is asa sa tai iarba pe linga gard, borduri, pietre sau ceva terenuri f accidentate, in rest cosesti cu masina.
Numa pe la romani si vecini pe acolo mai vezi de astia cu coasa de asta cu fir, merg la cosit laughing inseamna ca esti dus cu capu, ori plecat de acasa sa cosesti suprafete mari cu coasa asta chiar si cu disc, te rupe in 7 laughing

Iarba mare se taie cu disc, asta daca coasa ta poate merge si cu disc, ori cu coasa de otel, de aia clasica.
Se poate taia si cu fir de plastic, dar este nevoie de putere, coasa trebuie sa aiba motor destul de puternic.
Trebuia sa spui si ce coasa ai, asa stie omu ce sa raspunda.

| Bebeto334 explică (pentru relian):

Motocoasa are 1.8 cp și am fir portocaliu pus la ea

| relian a răspuns (pentru Bebeto334):

Si crezi ca aia face diferenta culoarea? Culoarea poate fi oricare, cu fir de plastic nu tai tu balarii mari.
1.8 cp e trimer, deci nu cosesti, iarba mare nici pomeneala.Nici daca ar fi stihl nu ar taia ce vreio tu sa tai.
Sa tai buruieni mari si mai groase trebuie sa ai peste 2.3 CP.Sau sa tai fara probleme si sa nu te rupa la miini cauta si ia o scula tot cu fir, mult mai gros, dar pe roti, aia da, rupe tot laughing am uitat cum se numesc, am mai aratat la cineva tot pe aici, era curios.Stai sa ma uit sa vaz cum se numesc masinariile alea.
Se numesc Wheeled Trimmer, asta in engleza, in romana nu stiu cum le numesc romanii.
Cauta si o sa vezi despre ce vorbesc.

| CdeMetal a răspuns:

Vezi poate e cantitatea de ulei mica pe langa benzina sa nu se dilate motoru ca se forteaza sau sa cam umplut filtru si trebuie schimbat