| overburn a întrebat:

Salut,
Daca as vrea sa inlocuiesc instalatia electrica dintr-un apartament de 2 camere de prin '68 - 42mp (cablurile le banuiesc a fi din aluminiu), inclusiv tras niste linii suplimentare - doar in bucatarie ar fi 2 - plita, cuptor, frigider, cuptor cu microunde, etc - deci aproximativ 4 linii suplimentare + inlocuitul celor vechi si comuniste, aveti idee cam cat m-ar duce in medie manopera + materiale?

2 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

La 1500-2000 lei te incadrezi cu tot cu materiale. Daca iti trage pe vechiul traseu... iti dai seama ca are munca mai putina.2-3 zile de munca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremuri cablurile de aluminiu veneau ingropate direct in beton.
Se pot inlocui doar spargand toate traseele si nu cred ca se merita.
Cel mai simplu adaugi o linie suplimentara in bucatarie (nu ai nevoie de 4) si una in baie unde ai masina de spalat.

Frigiderul consuma putin poate sa ramana pe vechea instalatie.

Edit
Daca ai deja tuburi ingropate si este de inlocuit doar firele si adaugat alte doua-trei circuite scapi ieftin.