| Phiro a întrebat:

Salut, de curând am cumpărat o casă la țară, care are încălzirea pe sobe de teracota, ceea ce n-am reușit să aflu este daca sobele au fost construite pentru a funcționa cu gaz, sau lemn ( înainte de a cumpăra casa, au funcționat cu gaz metan, de la rețea), și acum sau scos arzătoarele pe gaz.
In final am am făcut foc cu lemne, dar până acum funcționează fără probleme, nu scot un gram de fum, și au o trecere nemaipomenită.
Ceea ce vreau sa știu ar fi cum pot să-mi dau seama ( că sa fiu sigur) daca ele au fost construite pentru gaz sau lemn?
Țin să menționez că nu prea au fost folosite nici când erau pe gaz, deci sunt că noi.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Foarte adevarat.
Insa uiti un amanunt.
El spune ca au functionat pe gaz cand a cumparat-o, doar ca s-au scos arzatoarele inainte, fiindca probabil au trecut iar pe lemne.
(nimeni nu ppoate sti motivul).
Ce vreau insa sa spun, e ca daca ai fi incercat sa faci foc cu gaz intr-o teracota pe lemne, ti-ai blestema zilele.
Arzi gaz in nestire, fara a incalzi nimic.
Gazul nu emite din pacate o flacara mare/puternica pentru a putea sa incaleasca caramida sau samota din jur.

Noi ne-am modificat teracota (interiorul), pentru a putea fi eficienta pe gaz.
Am construit canale serpuite si mai inguste, astfel caldura se plimba mai mult timp pe suprafata caramizilor, incalzindu-le.

Cele pe lemne au canale mai largi, pentru ca se depune funingine, si nu sunt de regula construite serpuit.
Daca sunt, nu au nevoie de atatea bucle precum cele pe gaz.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca trag bine, nici nu contează.

Bula
| Bula a răspuns:

Diferenta MAJORA consta in constructia interioara al sobei de teracota.
Daca se face foc cu lemne, atunci serpentinele trebuie sa fie mai putine si mai largi, iar pentru gaz trebuie sa fie mai multe si mai inguste.

Daca nu stii pentru ce a fost construita soba, ar fi bine sa chemi un sobar, sa le verifice.

Daca folosesti lemne, atinci la intervale de 1-2 ani trebuie sa cureti hornul de fumingene, iar soba la interval de 4-5 ani! La gaz, soba nu este expus la fumigene, verificarea putand fi facita la 10-20 ani.

Inainte de fiecare sezon de incalzire, soba trebuie verificata!
Tirajul se verifica cu o lumanare aprinsa, pusa in dreptul usii de alimentare deschise, iar flacara trebuie sa se indoaie puternic spre interiorul sobei!
Intre placile de teracota trebuie verificate posibilele crapaturi, unde pot scapa gaze arse in incapere!
Daca sunt asemenea crapaturi, atunci ele trebuie astupate! "Adezivul" traditional cel mai bun este MAGIUNUL DE PRUNE ("silvaita", cum ii spun ardelenii).

| sierra1 a răspuns:

Urme de țevi inspre sobă? au "mers" pe gaz, fără urme, doar pe lemne

| Catrice a răspuns:

E soba de teracota?!? Ca alea merg doar cu lemne.

| Catrice a răspuns (pentru NLS):

Știu cum funcționează cele pe lemne, însă nu știam ca se pot modifica ca sa fie funcționale și pe gaz.
Nu stiu ce suprafață are casa pe care ai luat-o sau cate sobe și ce dimensiune au, însă știu din vecini care au centrale pe gaz ca materia prima pentru incalzire costa destul de mult.
În fine, părerea mea e ca ai ieși mai ieftin la încălzirea cu lemne, acum depinde și de unde stai, cat costa metrul cub etc. Din ce am văzut pe la TV cică dacă stai pe la câmpie dai mai multi bani decât ăștia de la munte și la doi pași de pădure.

| NLS a răspuns (pentru Catrice):

Foarte adevarat.
Insa uiti un amanunt.
El spune ca au functionat pe gaz cand a cumparat-o, doar ca s-au scos arzatoarele inainte, fiindca probabil au trecut iar pe lemne.
(nimeni nu ppoate sti motivul).
Ce vreau insa sa spun, e ca daca ai fi incercat sa faci foc cu gaz intr-o teracota pe lemne, ti-ai blestema zilele.
Arzi gaz in nestire, fara a incalzi nimic.
Gazul nu emite din pacate o flacara mare/puternica pentru a putea sa incaleasca caramida sau samota din jur.

Noi ne-am modificat teracota (interiorul), pentru a putea fi eficienta pe gaz.
Am construit canale serpuite si mai inguste, astfel caldura se plimba mai mult timp pe suprafata caramizilor, incalzindu-le.

Cele pe lemne au canale mai largi, pentru ca se depune funingine, si nu sunt de regula construite serpuit.
Daca sunt, nu au nevoie de atatea bucle precum cele pe gaz.

| xerxes1 a răspuns:

Por sa functioneze si pe gaze si pe lemne chiar simultan.
Trebuie sa cureti cenusa zilnic, ca sa nu afecteze arzatorul.