| genygeny a întrebat:

Salut eu vreau sa renovez apartamentu si as vrea sa pun parchet in bucatarie peste gresie se poate? sau trebuie sa dau gresia jos?

Răspuns Câştigător
| tee a răspuns:

Se poate pune si peste gresie, nu are rost sa o dai jos. Mizerie, moloz, ce rost are? Daca este la nivel, adica fara panta spre o scurgere ceva, nu vad care ar fi problema.
Daca se poate pune gresie peste gresie, care e un pic mai problematic, la parchet e chiar mai usor. Cu izolatie (folie sau poliester subtire de 3mm special pentru parchet )sub, bineinteles.

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Parchetul laminat se poate monta fara nicio problema. Situatia se complica daca e vorba de un parchet natural, intrucat se pune o data problema aderentei adezivului, iar apoi problema inaltimii, acesta fiind si mai gros.
La parchetul laminat, eu iti sugerez sa folosesti o folie cat mai groasa, polistiren extrudat sau chiar placi insonorizante (vei gasi toate variantele in magazinele de specialitate, dar difera bineinteles pretul).

regis
| regis a răspuns:

@lucian si corstefa - puteti sa va si argumentati sfatul? Si eu am parchet in bucatarie si nu vad nicio problema. Si vreau sa iti spun ca nu e unul special, ci un banal parchet laminat, de calitate medie. Ba chiar cunosc pe cineva care a pus si in baie, tot laminat, dar special pentru medii umede.
Si iata si avantajele:
- mai calduros decat gresia, nu e nevoie de covor si poti umbla fara papuci in bucatarie. Daca stai la casa sau la parter, se poate completa cu o termoizolatie foarte eficienta de polistiren extrudat, fara sapa sau alte cheltuieli suplimentare.
- este mult mai silentios decat gresia, ba chiar se poate antifona suplimentar, astfel ca nu iti vei trezi nici copiii si nici vecinii daca intri pana in bucatarie dupa ce te-ai incaltat.
- se curata la fel de usor, cu avantajul ca nu devine alunecos
- la acelasi pret pe metru patrat, parchetul arata mult mai bine decat gresia
- costul montajului este mult mai redus, ba chiar il poti monta singur, fara sa fie nevoie sa fii un mare meserias
- se poate inlocui usor si ieftin, fara mare deranj in casa, ba mai mult, plintele se pot asorta cu multe modele, nemaifiind nevoie de schimbarea lor atunci cand schimbi parchetul.
Astept dezavantajele.

| tee a răspuns:

Parchet in bucatarie? De ce nu? E super. Au vecinii mei pus, dar intr-adevar este din acela de 12mm, dar nu conteaza si este chiar mai bine decat cu gresie. Gresia este groaznic de rece, daca nu ai incalzire in podea. Mai ales daca ai un copil mic care sta mai mult pe jos, este chiar recomandat parchetul cu o izolatie un pic mai groasa sub.
Parchet se poate pune si in baie, daca nu stiati. Este un parchet special pentru asa ceva, impermeabil cica, trebuie doar sa va interesati ce si cum la magazinele de specialitate. O zi buna sa aveti!

| tee a răspuns:

Scuze @regis nu am citit raspunsul tau, despre parchetul pentru baie, credeam ca spun o noutate.

| dydy22 a răspuns:

Parerea mea parchet in bucatarie nu am vazut sincer iti spun. dar merge peste gresie, doar daca este bine pusa, este un material special pentru parchet care se pune sub el pentru izolatie si nu mai fac mizerie. iar daca dai gresia jos te costa foarte mult si iti ia mult timp si mizerie multa, 1 sa spargi gresia, praf denivelari etc, 2 dupa ce ai spart gresia trebuie sapa autonivelanta iar niste banii, si timp sa se usuce, umezeala etc, cel mai bine te sfatuiesc sa pui peste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate pune iar daca nu ai pe cine iti pot recomanda si un meserias care pune. eu mi-am renovat toata casa si sa stii ca lucreaza curat ia bani putini si iti face o lucrare calumea nu ca alti care se da meseriasi si nu stiu sa pune un bec. uite iti las aici numarul lui de telefon si iti spun ca trebuie neaparat sa incerci. ca sa nu mai zic ca dupa ce isi termina treaba iti face o curatenie luna in casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate pune fara nici o problema si e mai cald la copii daca aveti nevoie de meseriasi arpi covasna 0744903787

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate, daca gresia e montata drept.Se foloseste un adeziv puternic(bicomponent) P9, iar finisajul tb facut cu un lac rezistent la trafic.

| lucian_3222 a răspuns:

Da.pentru a fii totul in nivel...
te sfatuiesc totusi sa nu pui parchet in bucatarie...

| Pisycutza_8903 a răspuns:

Din cate stiu eu:Gresia jos.

| marian_4709 a răspuns:

Buna ma numesc marian si lucrez in domeniu constructii se pote pune, am mai pus peste gresie si este mult mai comod scapi de moloz de zgomot de praf si se pune repede si eu am parchet pus in bucatarie de 5 ani si nu am nici o problema si este pus de mine, am echipa, daca vrei sa iti dau o lista de preturi, sunama pe nr 0724722907 si iti dau oferte.

| dorincl a răspuns:

Parchetul in bucatarie sau baie trebuie sa reziste la umiditate, abur, etc.
www.c-deco.ro

| corstefa a răspuns:

Nu.Trebuie sa dai gresia jos.Totusi,nu te as sfatui sa pui parchet in bucatarie.