| Arthiom a întrebat:

as vrea sa stiu, daca avem mesteri zidari, zugravi pe aici, cat timp astept intre straturile de glet? Folosesc CT127. Vreau sa dau 3 straturi, din cate am inteles, ultimul strat trebuie lasat sa se usuce 24 ore dar de celelalte nu stiu.

Răspuns Câştigător
| apocaliptic77 a răspuns:

Nu te ajuta ct 127 la fisuri, asta e material de finisat, fisurile vor apare din nou. foloseste chit acrilic(chit de cutit), pune banda de fisuri peste chit(e o banda speciala, ca o pisla de vata), aplici al doilea strat peste banda, il lasi sa se usuce 24 ore. la toate operatiunile astea trebuie sa ti cont de grosimea reparatiei, sa lasi 1, 2 mm pentru stratul final, de ct 127, sa nu-ti iasa reparatia, in relief, sau o poti pierde cu gletiera cu ct 127, in jurul reparatiei, il lasi sa se usuce cateva ore, daca e nevoie il slefuiesti cu smirghel, granulatie 180, si dai lavabila, local sau tot peretele. bafta.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa tot 24 ore (cel putin), sa se prinda bine.
Inainte de primul strat umezeste tencuiala, cu o pensula si apa.

| relian a răspuns:

Nu stiu ce meseriasi sunt pe aici, aia cred ca stau si dorm sau au alte activitai, dar ce ma gandesc eu, acum nu stiu sigur dar nu cumva scrie pe cutia sau ambalajul cu care vine acest gled? Adica sa scrie la ce temperaturi se aplica, cit se lasa pana se da urmatorul strat si asa mai departe, ceva instructiuni zic.Pt ca nu cred ca stie cel mai bun meserias mai bine decat cel care a fabricat acel gled.Zic si eu, nu stiu daca scrie dar eu asa as face.

| Arthiom explică (pentru relian):

Am terminat tot tambalaul, dar nu, nu scrie. Scrie doar grosimea maxima a stratului, ca dupa ce e preparat poate fi pastrat 24ore intr-un recipient inchis, din ce e facut, la ce se foloseste si aceeasi chestie repetata in vreo 8 limbi.

| relian a răspuns (pentru Arthiom):

Nu stiu atunci ce sa spun.eu ceam vazut scria, dar poate depinde de brand

Răspuns utilizator avertizat
| Arthiom explică:

Am uitat sa mentionez ceva, nu dau pe tot peretele, doar repar niste fisuri ce au aparut in urma cutremurului. Am razuit lavabila si gletul cam 4-5 cm in jurul fisurii pe toata lungimea pana la tencuiala.

| popa07ady a răspuns:

In prima faza peretii trebuiesc curatati de zugraveala veche, se fac reparatiile necesare, unde ai crapaturi in tencuiala se adancesc putin cu spaclul (dai jos tot ce cade usor), se aplica plasa cu fibra cu glet CT126 sau superrigips.Se aplica un strat de amorsa, dupa uscare (in facut de ce caldura ai in casa) se aplica un strat de CT126, se lasa sa se usuce, dupa care un strat de CT127. Dupa uscare totala se slefuieste cu smirghel, se indeparteaza tot praful de pe pereti cu o bidinea uscata, se indeparteaza praful si de pe jos (parchet gresie etc)dupa care se aplica din nou un strat de amorsa. Dupa uscare totala poti aplica lavabila. Spor la treaba!
Daca vrei sa-ti iasa bine cauta un meserias!