| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am o intrebare legata de o masina de spalat Bauknecht WAT 1000 STAR si anume la partea la care masina stoarce, si anume ca se scutura groaznic. Precizez ca acest lucru a inceput sa faca in timp. Masina este pusa la boloboc si nu a fost niciodata supraincarcata. Totodata mai precizez ca in momentul in care se scutura cuva(cred) loveste in capacul din partea stanga ca se simt lovituri in acea parte. Masina are 4 ani vechime.
Va multumesc anticipat.
Normal...dau funda cine ma ajuta sa rezolv problema.
O zi buna tuturor.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Treb sa o desfaci si sa verifici drumu asat sau cuva cum se mai numeste.Cuva aia sta prinsa cumva pe ceva arcuri,cauciucuri, sau alte mecanisme de prindere si cu suruburi etc, depinde de model si ce masina este, deci cumva ceva sa slabit si balanseaza prea tare, o sa loveasca tot asa pana cine ste ce o sa mai strice.Nu iti fie frica e o raie de masina, desfao fara teama, scoate din priza si baga-te la desfacut daca te pricepi, daca nu duo la reparat.

| NLS a răspuns:

Dacă are USA laterala, e normal sa se ajungă la probleme de genul, mai ales dacă a fost supraîncărcata, dar nu neapărat.
Cuva nu este susținută în mod echilibrat de ambele părți, pentru ca în fata e ușa. Practic e o grinda incastrata la un capăt, iar forța e aplicata spre capătul opus. Și nu în ultimul rand, forța de centrifugare o deformează, "împingând" cuva spre exterior. Din cauza încărcărilor neuniform distribuite, și ca urmare a reazemului într-o singura parte(ma refer la rulmentul din spate ce tine cuva), axul cuvei se descentreaza, și apar bătăile. Cum distanta dintre USA și cuva e mica, și garnitura de cauciuc e aproape "lipita" de cuva, dar în același timp de ușa, se aud zgomote suplimentare și în zona ușii.
Cheamă un tehnician de la un service sa schimbe rulmentul, e cam tot ce poți face. Teoretic ar ajuta schimbarea cuvei mai degrabă, însă nu sunt sigur ca vei găsi asa ceva, marca e puțin dubioasa.

| osaandy a răspuns (pentru NLS):

Este cu incarcare pe sus iar cuva sta suspendata in 4 arcuri iar jos se afla 2 telescoape prinse in mijlocul cuvei. Ieri am pornit.o cu incarcare pe jumate iar la stoarcere am observat ca la inceput cuva se misca in opturi apoi se stabilizeaza. La a doua stoarcere deja a mers normal. FENOMEN sad.