| anonim_4396 a întrebat:

Locuiesc cu chirie intr-o garsoniera in care nu exista CTP, in schimb un incalzitor de apa electric care,intre timp, s-a stricat. Iar iarna incalzirea se face cu ajutorul a doua convectoare pe gaz. Astazi ma trezesc cu licheaua de proprietar la poarta "a adus inginer de la engie" ca sa poata lua masuratori pentru a pune CTP.

Bun, pe mine toate acestea nu prea ma intereseaza. Dar intrebarea mea este : cine achita toate acestea? Eu ma gandesc ca, odata inginerul fiind de la Engie, iar montarea CTP se va efectua cel mai probabil tot de catre Engie, costul montarii si toate cele sa fie trecute pe factura de la gaz. Spuneti-mi ca generalizez sau daca chiar e posibil asa ceva. Nu vreau sa ma trezesc cu ditamani factura de platit apoi sa umble proprietatul dupa mine ca "atat am de platit, ca atat a venit factura si ca nu sta la discutii".

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Orice lucrare de investiție în casa respectivă cade în sarcina proprietarului; asta dacă nu cumva în contractul vostru e stipulat altfel.
Dacă n-ai contract - în mod legal nu are cum să te facă să plătești nicio factură, nici măcar pe alea curente.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Inca nu exista contract de inchiriere. Ce mi se pare dubios este ca eu locuiesc in garsoniera din toamna anului 2015 si in ciuda faptului ca am insistat pe langa proprietar sa facem contract, nu a vrut. Nici sa ma ia in spatiu nu a vrut. Dubios mi se pare ca saptamana trecuta am vorbit cu propretarul pe subiecul buletine/contract si dintr-o data este de acord. Astazi sa ma trezesc ca vrea sa puna si centrala. Daca vrea sa facem contract trebuie sa fiu atent la clauzele din contract. Citeam pe internet ca exista mai multe tipuri de contracte. Adica chiriasul sa suporte integral sau toata suma in caz de investitii. Mie cam asta imi miroase. Poate proprietatul vrea sa para smecher. Dar nu cu mine. Mai repede ma vede plecat.

1 răspuns: