| PringAloe a întrebat:

Salutare, am schimbat si eu camerele de supraveghere, am trecut de la niste camere in 720p cu 24leduri IF la unele in 1080p cu 42 leduri IF, le-am schimbat deoarece toate cele 4 camere aveau IF ars aproape complet si noaptea nu mai vedeau, ei bine le-am schimbat cu cele mentionate mai sus insa in loc sa vad mai bine pe timp de noapte vad aproape mai prost ca cele pe care le aveam, cele pe care le aveam se vedea alb negru pe toata portiunea ecranului iar astea noi se vede alb negru doar portiunea din mijloc, in parti vede bezna, am incercat sa modific setarile imaginii din dvr dar mare branza nu pot sa fac, care credeti ca poate fi cauza?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica lumina IR, daca functioneaza Led-urile, si cu ce putere.
Verificara si compararea poti face cu camera telefonuui mobil, cu camera noua si ceea veche asezate alaturi.
Daca lumina camerelor noi este mica, atunci schimba-le, la vanzator!

| PringAloe explică (pentru Bula):

Cineva mi-a spus ca sunt ledurile IR prea puternice și nu distribuie pe toată zona filmata corect lumina... camerele vechi aveau 24 leduri și o estimare de 15-20m vizibilitate pe timp de noapte, iar astea noi au 42 leduri și o estimare de 50 metri.

| Bula a răspuns (pentru PringAloe):

Led-urile ar trebui sa lumineze UNIFORM intreaga "vedere" al camerei (ca unghi). Evident, la distata mai mare lumina este mai slaba.