| aiosif a întrebat:

Vreau sa achizitionez o banda cu led pe care am gasit-o pe https://vtacsmarthome.ro pentru bucatarie. Ideea este sa o montez sub corpul de mobilier si sa lumineze blatul, insa nu reusesc sa ma lamuresc care este diferenta dintre Lm si temperatura de culoare.

Sa compar produsele intre ele pentru puterea de iluminare ar trebui sa ma uit la Flux luminos 1000 lm sau Temperatura de culoare 3000K? Multumesc

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lumenii iti arata cat de puternica este lumina, in timp ce "temperatura" iti indica culoarea ei. O lumina mai calda seamana cu cea emisa de un bec cu incandescenta, una mai rece se aseamana cu cea a unui neon, intre ele situandu-se lumina "naturala", adica apropiata de cea a Soarelui.

| mihai69 a răspuns:

Temperatura de culoare indică exact ceea ce spune numele: o lumină albă "caldă" (cu o tentă ușor gălbuie), neutră sau "rece" (albăstruie).
Fluxul luminos, la fel: arată câtă lumină "curge" din acea sursă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Flux luminos indica cata lumina fac, cu cat mai mare cifra cu atat mai luminoasa banda, iar temperatura de culoare indica lumina calda sau rece.
mai jos ai exemplu
https://ambiflux.ro/......color.jpeg g-f6b1633a

| RazvanFlorea1993 a răspuns:

La ambele.
Vrei lumină cât mai puternică sau puțin mai slabă?

| aiosif explică (pentru RazvanFlorea1993):

Am nevoie de lumina mai puternica sau mai bine zis care sa ofere o buna vizibilitate. Din ce am citit pana acum lumina calda este mai potrivita pentru dormitor

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru aiosif):

Dacă vrei cât mai puternică, ia cu lumină rece și câți mai mulți lumeni.