| dydy22 a întrebat:

Salutare tuturor, am o casa batraneasca si mai este un pic sa cada, daca sun la electrica sa imi mute contorul electric si sa imi faca un tablou electric, este posibil sa platec aceasta mutare a contorului?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este doar posibil, este o certitudine.

| LIN2010 a răspuns:

Poti cere o astfel de mutare a bransamentului, unei firme autorizate(agreata de Distribuitorul de Energie, din zona unde se afla imobilul)si cu aceasta sa negociezi pretul lucrarii. Respecte

| skama18 a răspuns:

Daca ai o autorizatie de demolare pentru cladire sunt obligati sa iti mute contuarul si panoul de siguranta daca ai o anexa in apropiere

| CasaSiDesign a răspuns:

Conform noilor reglementari ANRE, societatile de furnizare energie electrica sunt obligate sa mute contoarele pe stalpi sau la limita proprietatii. In felul asta evitandu-se furturile care se faceau si limitandu-se pierderile care interveneau de la stalp la utilizator. In acest fel eventualele scurgeri de energie in pamant le va plati beneficiarul.

| Sirena_Mica_1976 a răspuns:

Da,bineanteles ca se plateste. Orice interventie la cerere e contracost, faci o cerere la electrica, iar ei iti spun cat trebuie sa platesti

| dydy22 explică (pentru Sirena_Mica_1976):

Multumesc frumos pentru raspuns