| alexandrubt13 a întrebat:

Buna o pompa submersibile cu plutitor ca sa o introduc intr-un bazin de 1000 l pentru a mari presiunea apei care o voi directiona la o pompa de putere de spalat cu jet puternic masina si trotuarele ma intereseaza ca de ce presiune in orce caz presiune mica si daca trebuie cu presostat fara bazin, m-am gandit la Pompa submersibila apa curata/murdara 3in1 500W DZ-P101 sau e prea puternica sau o alta recomandare, multumesc

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce vrei tu sa folosesti, merge legata la apa de la oras, la robinet.Nu este nevoie de pompe sa bage tie presiune in acea masina de presiune sau power washer cum se mai numesc.
Aceste masini folosesc putina apa, ma refer ca debit, baga presiune f mare, dar debit mic de apa.

Indiferent de putere, toate merg la presiunea apei aia ce o ai la casa, nu e nevoie de mai mult.
Speli masina, speli orice, beton, garduri de lemn de tabla etc pe care se depun in timp mizerie, praf etc.

Tu vrei sa mergi sa faci lucrari de genul si sa folosesti apa ta, sa ai un bazin de apa si de acolo se te alimentezi.

Acolo unde te poti conecta la reteau de apa data de oras folosesti de la om, iar acolo unde nu ai posibilitatea asta, folosesti bazin cum ai spus.
Dar ai nevoie de o pompa sa bage acolo cum e presiunea la casa.Cel mai indicat e sa gasesti bazine genul asta la vinzare, vezi ce pompa au pus aia, apoi pui si tu una de acea putere.

Dar nu e nevoie de pompa puternica pentru masinile astea.Eu am vazut bazine ce spui tu la magzine cu tot cu pompa conectare tot dea gata, dar nu in RO.
Ori fi si pe acolo, tu trebuie sa cauti si sa vezi.P ele scriu si specificatii, ce presiune, ce alte scule poti folosi etc.
Daca cauti asa ceva, eu asa as face, asa mas interesa, iar daca nu ai bani si vrei sa faci tu, macar sa ai idee cam ce pompa, ce putere.

Nu ai nevoie de pompa debit mare si nici de mare presiune, nici de apa curata/murdara, tu speli cu apa curata doar.
Poate merg eu miine la un magazin, am aici linga mine unu si pot sa ma uit ce pompa au acele bazine pe ele de ce putere si la ce presiune lucreaza si de nu uit, iti las mesaj. Dar nu promit, sa vaz cand ma trezesc laughing

| lpavel a răspuns:

Tu nu ai mai auzit ca exista aparate speciale pentru asta?
Alege unul de aici si nu-ti mai bate capul cu altceva! Link:
https://www.emag.ro/aparate-de-spalat-cu-presiune/c

| alexandrubt13 explică (pentru lpavel):

Imi trebuie electropompa pentru conectare aparat de spalat pentru ca asta numai spalla nu si trage apa din bazin decat doar daca e in cadere dar nu are presiunea necesara si spala cu variatii de presiune