| anonim_4396 a întrebat:

Se da următoarea situație: un spațiu comercial destul de micuț (nu mai știu sa spun ce suprafața are) a fost încălzit in fiecare iarna cu un calorifer electric (cumpărat de vreo 10 ani). Acest lucru adauga la factura încă vreo 600-700 lei (plătim factura o data la 2 luni). Știți dacă exista o metoda mai ieftină, un calorifer ceva nou apărut (nu m-am documentat in domeniu) care sa consume mai puțin și sa facă fata iernii? In afara de soba. Multumesc!

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Dacă nu e foarte mare, un panou radiant SunJoy.

Daca nu ai încredere în tehnologiile noi, convectorul pe gaz ar fi varianta ideala, însă grija mare cu butelia, ar fi indicat de la rețea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru NLS):

Nu cred ca as vrea sa ma complic.
De la rețea nu se poate trage, ma gândeam la un calorifer mai nou care consuma mai puțin, dacă exista. Nu ma aștept sa se reducă la jumătate factura la curent dar măcar ceva acolo laughing

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Caloriferele pe ulei de acum 10 ani consuma la fel ca si cele actuale, (adica mult), si acea tehnologie nu se poate imbunatati.
Adica se poate, daca ai norocul sa gasesti un model cu bloc de ceramica incorporat intre elementi (lamele).
Va pastra caldura mai mult timp cand il opresti, sau il poti lasa pe o treapta mai mica.
Sunt insa cam rare.
Ce trebuie sa NU uiti daca folosesti un calorifer electric de putere mare: cumpara prelungitorul cu cel mai gros cablu pe care il gasesti, si roaga-te ca priza sa fie de asemenea de calitate (ceramica).

Panourile radiante sunt ultima gaselnita, si nu consuma chiar atat de mult.

Pentru o camera 4x5x2.7m excluzand pretul panoului (aprox 500 euro), factura vine cam 320-370 ron, in functie de temperatura de afara.

| Hammurabi a răspuns:

Cel mai bun randament la încălzirea electrică îl au convectoarele electrice nu caloriferele.
Altă variantă mai ieftină ar fi convectorul pe gaze. Dacă nu aveți gaze, poate fi alimentat la o baterie de butelii.
Vezi aici
https://www.emag.ro/convector-pe-gaz-hosseven-3kw-hdu-3/pd/D1JD2YBBM/

http://www.butangas.ro/produse-butangas/butelii
în josul paginii la Butelii de propan 33, 5 kg