| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU, cum pot încălzi o camera fără soba sau calorifer electric...am văzut o metoda cu lumânare dar cred ca e toxică

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incalzirea data de o lumanare este mica, iti poti incalzi doar mana cu el.
Insa, orice ardere cu flacara arde oxigenul din aer, ceea ce duce la sufocare sau intoxicare cu monoxid de carbon.

Daca ti e frig, foloseste metoda celor care umbla iarna la munte: imbraca-te cu haine care izoleaza /retin caldura corpului si consuma mancaruri cu calorii multe (cu grasime): slanina, untura, etc.

| Frank51 a răspuns:

Eu uneori încălzesc baia cu feonul, este foarte mică și în 5 minute este cald. La o cameră mare totuși va dura câteva ore bune, poate și o zi.

| gabicoo a răspuns:

De ce nu apelezi la Mona?

| dinaprilie a răspuns:

Nu este toxica lumanarea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dinaprilie):

Nu e toxica, doar ca arderea consuma oxigen, produce dioxid de carbon, apoi crapi prin sufocare.

| Vântulalb a răspuns:

Da, cu o lumanare doar daca dai foc la locuinta. Si ai toate sansele. Pentru ca flacara aia nu are putere sa incalzeasca nici macar o camaruta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu o aerotermă.

| TheStrategist a răspuns:

Nu cred că e toxică lumânarea.

| 4ndr33y a răspuns:

Energia nu se poate amplifica fara un cost, doar inmagazina temporar.
Totalul caloric eliberat de lumanare, este acelasi indiferent ca incalzesti vase ceramice sau nu (lumanarea emite fum dar intr-o masura mica, insuficient sa devina toxica)
Flacara care arde in soba, emite aceeasi energie calorica, fie ca e in soba, fie ca e in aer liber, doar ca in aer liber se disipa iar in soba se elibereaza treptat.

La fel cu sursele de incalizre electrice, energia electrica e convertita in caldura la fel de un dispozitive de 2000W, fie ca e aeroterma, calorifer pe ulei sau radiator cu halogen (caloriferul pe halogen pierde o mica parte din conversie care se transforma in lumina, dar infim)

| 19flo79 a răspuns:

Este convector pe gaz. Nu folosesti nici lemne nici curent.
O bicicleta statica, pedalezi 12 ore si produci caldura happy

| Valentina8 a răspuns:

Daca te referi la acea metoda cu mai multe lumanari si ghiveci, nu ajungi niciunde laughing Daca nu e asta metoda, in ce consista metoda vazuta de tine?

| catalinaaa31 a răspuns:

Nu e toxică dar sunt mari șanse să ia foc locuinta daca nu esti atent. Si nu cred ca poti încălzi camera doar cu lumânări.

| dinaprilie a răspuns (pentru catalinaaa31):

Ete na..de la o lumanare poate intr-o camera inchisa ermetic poate si mai apoi daca ramane fara oxigen se stinge.

| catalinaaa31 a răspuns (pentru dinaprilie):

Chiar în apropierea orașului mei a fost un caz. Au fost arse 5 case. Totul a pornit de la o lumânare uitata aprinsa de înviere. A luat foc o casă iar apoi s-a extins. Dacă nu ma crezi raspunde si voi pune link de la stiri. Nu e de joacă?

| dinaprilie a răspuns (pentru catalinaaa31):

Ok