| Tibyarad a întrebat:

Stau in apartament de bloc, am pus termopan de sus pana jos, am vrut sa imi pun jaluzele verticale, ce imi recomandati? camera e galben lamaiu, am inteles ca jaluzele verticale sunt mai office, am in alta camera perdea si iarna se face condens pe geamuri, am inteles ca jaluzele lasa sa se aeriseasca mai bine geamul. ce culoare sa aleg?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca vei rezolva problema condensului prin montarea de jaluzele, insa chiar daca unii le considera office, mie imi plac si in unele locuinte. Daca mergi la o firma specializata, vei vedea ca au un paletar foarte divers, alegand un material in mai multe culori, cu un anumit model care sa se potriveasca cu restul camerei, vei scapa de aspectul office al jaluzelelor clasice, monocolore. Dar culoarea peretilor nu este singurul lucru care conteaza, e foarte important intregul ansamblu (mobilier, tapiterie, pardoseala), personalitatea ta si mai ales gusturile tale.
Firmele serioase au insa un designer, care vine la fata locului si iti propune 2-3 modele potrivite.

7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Daca iarna se face condens pe tamplaria termopan de curand montata, ai dreptul sa reclami asta si sa ceri schimbarea ei si sa reclami proasta ei executie, dar sa ai chitanta de achitare a lucrarii respective; multa lume nu stie ca legea protejeaza din acest punct de vedere; la fata mea avand o asemenea lucrare, au venit si dupa 2 ani de au schimbat tamplaria pe care o reclamase ca fiind prost executata. Numai bine, Lucien.

| Ganduri albe a răspuns:

Portocaliu daca vrei sa nu fie camera foarte luminoasa. Galben sau alb daca vrei sa fie mai luminoasa.

| Floreenofficial a răspuns:

Cumpara jaluzele albe.Adica,hey...nu conteaza culoarea asa de mult.Iti pasa de ce spun altii? Si nu arata nici urat. Din contra cele colorate arata urat.Si plus ca lumea de afara nu stie ca tu ai camera galbena.

| roxanau a răspuns:

Nu are legatura condensul cu perdelele.Cred ca toti care au termopane se confrunta iarna cu condensul. Cel putin toti pe care ii cunosc eu au aceasta problema, fie ca au sau nu ceva pus la geamuri.Eu as sugera perdelele, intregesc atmosfera de camin. Poti pune p erdea din in culoare natur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Portocalie sau galbena cu albwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condensul de pe geamuri poate avea legatura si cu jaluzeaua si cu perdeaua.
In instructiunile de folosire ale termpanelor ( pe care putini le stiu ) scrie ca ele trebuie sa fie ' scaldate " de un curent de aer clad. Daca se obtureaza caldura, combinat cu proasta ventilatie din casa, rezultatul este condensul, si nu numai pe geam.
Ce spunea cineva ca i-a schimbat timplaria ca facea condens, este basm, poate altul a fost motivul,
Jaluzelele verticale le consider cea mai proasta afacere pentru casa. Atita timp cit le vezi la banca, la farmacie, la macelarie, acasa la geam mai lipseau...
Cautati pe net -sisteme de umbrire - si veti gasi alte sisteme mult mai " casnice " ( adolf )

| anamaria_6210 a răspuns:

Eu asi zice sa alegi albastru sau maro