| Domino2018 a întrebat:

Va salut, sunt interesat de achizitionarea unui UPS + baterie auto pentru pana curent la o centrala pe lemn.
Care credeti ca este mai buna, avand in vedere si bugetul meu de 800 lei alocat pentru UPS si baterie?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Puterea maxima e 800W. O pompa de recirculare are intre 5W si 90W, deci nu va ajunge nici la 10% din puterea maximă.

| Domino2018 explică (pentru regis):

Eu m-am gandit la asa ceva:
https://www.emag.ro/......DV9X23BBM/
plus o baterie auto de 70-80 Ah, cred ca Varta sau Rombat

| regis a răspuns (pentru Domino2018):

Acesta este doar un invertor, nu un UPS. Poti face același lucru cu un redresor de 30 de lei si un invertor de 50, plus bateria aferenta.
Eu ți-aș recomanda un UPS adevărat, cu acumulator incorporat, dedicat acestei aplicații. Sau chiar un UPS de PC, care e cam la fel, dar mai ieftin.

| mihai69 a răspuns:

Hmmm... nu cred că te încadrezi la suma asta pentru un UPS „true sine" și o baterie bună (NU auto). Asta dacă vrei ceva care să te ajute să nu îți sară centrala în aer dacă se oprește curentul.
Uite, de pildă ăsta:
http://www.tehmag.ro/......idala-pura
te ține doar 2 minute la putere maximă. Dacă nu ai și un grup care să poată porni și ajunge la parametri în acest timp... te-ai cam ars.