| ioanacoruga4567 a întrebat:

Am 17 ani. Îmi doresc de foarte mult timp, de când eram mult mai mică să îmi pun aparat dentar. Mă complexează foarte tare felul în care arată dinții mei. Dinții de jos sunt ok, nu am absolut nici o problema cu ei, dar cei de sus... Dinții aia doi din față sunt dați mult prea tare in fata și pe langa asta mai am și strunga, totodată și buzele mi se vad ciudat din profil cum am dinții prea deplasați. Problema mea e că nu prea vor părinții pentru că ba costa prea mult, ba trebuie sa meargă foarte des cu mine la ortodont și alte motive. Cum as putea sa ii conving? Eu as vrea sa îmi pun aparat fix metalic, cam cat ar costa sa îmi pun pe dinții de sus + control și tot ce ar mai trebui?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Marbea a răspuns:

Ai putea merge singura la un stomatolog sa-ti faca un control si un pret pentru aparat dentar si apoi incerci sa-ti convingi parintii.
Dantura este foarte importanta in aspectul general, conteaza aproape cel mai mult.
Nu ai un stomatolog la care mergi la control, oricum trebuie facute controale periodice pentru a preintampina probleme mai grave. Spune-le ca te deranjeaza o masea si trebuie sa mergi la control, nu trebuie sa mearga ei cu tine.