| Norf a întrebat:

Am ajuns in pragul nebuniei. Ce pot face? Am cunoscut-o pe actuala prietena acum 6 luni in Cipru. Eu venisem cu serviciul, ea e stabilita aici cu parintii. La 2 luni dupa ce ne-am cunoscut mi s-a terminat contractul si trebuia sa ma intorc in Romania. In acel moment sentimentele dintre noi erau foarte puternice, practic nu puteam sa stam unul fara celalalt. Am plecat in Romania, la o saptamana a venit si ea sa ne vedem, am plecat in Roma pentru 4 zile si la intoarcere mi-am luat si eu bilet de avion cu ea pentru a ne reintoarce in Cipru. Din acel moment pana acum o saptamana am stat impreuna cu ai ei. De la revenire totul a fost frumos cam o luna pana lucrurile au inceput sa se raceasca bine de tot cel putin din partea ei. La ce ma refer cand spun ca au inceput sa se raceasca: nu mai existau momentele acelea de tandrete decat foarte rar, nu mai sarea la gatul meu sa ma sarute, practic eu eram acela care lua initiativa si dupa 10 secunde ma impingea sa ma dau la o parte. Sexul a devenit o raritate, ceva de genul o data pe luna si asta dupa lungi insistente din partea mea. De fiecare data cand o intrebam care este problema, de ce este asa, nu mai tine la mine, nu o mai atrag imi spunea nimic pana intr-o zi cand mi-a marturisit: "ideea de a sta impreuna si mai ales cu parintii ei reprezentau un factor de stres sa zic asa, ea nu este pregatita sa convietuiasca cu cineva, si mai ales sa stie ca ai ei sunt in camera alaturata cand facem dragoste". Am luat hotararea sa ma mut singur ca sa elimin acesti paraziti care o afecteaza pe ea. De o saptamana m-a sunat o data sa ma intrebe ce fac, nu m-a intrebat niciodata daca vrea sa doarma la mine, de 2 ori am fost la ea din initiativa mea, nu s-a oferit sa ma invite sa stau peste noapte acolo, merge la gratare la niste prieteni de familie pe care si eu ii cunosc si nu ma intreaba daca vreau sa vin si eu, in weekend se duce la mare cu ai ei fara sa imi zica si mie daca sunt interesat. Din punctul meu de vedere pentru a veni aici am facut o gramada de sacrificii: am renuntat la un job foarte bun, am ratat licenta la facultate, am renuntat la familie si prieteni, in afara de ea nu am pe nimeni aici, accept sa stau chinuit singur multe zile intre patru pereti fara sa am pe cineva cu care sa vorbesc, sa nu mai zic cand vine de facut curatenie, spalat rufe si gatit ceea ce e nou pentru mine. Care credeti ca este problema? Ce ma sfatuiti sa fac? Astept idei si intrebari de la voi legate de mai multe detalii, Multumesc!

3 răspunsuri:
| birdie14 a răspuns:

Buna.Parerea mea este ca tot ce ne-ai spus tu aici, sa-i spui si ei in fata.Vezi care este reactia ei,care este problema acum ca te-ai mutat. Poate parintii ei au influentato in vreun fel,sau poate chiar nu este pregatita sa fiti un adevarat cuplu,poate mai tarziu sa intemeiati o familie.
Din punctul meu de vedere, nu cred ca noi am fi in stare sa te ajutam cu ceva, poate doar sa-ti sounem niste lucruri care poate mai tarziu o sa le regreti.
Bafta.

| Andreea_8844 a răspuns:

Un lucru ar fi trebuie sa inveti din experienta ta nu iti lasa familia si viitorul tau intr-un fel pana nu sti ce vrea pers de langa tine si mai ales sa vezi ca merita sacrificile pe care vrei sa le faci pentru ea, iubirea este mare in toate relatile dar uneori devine prea sufocant vrei sa ai pers iubita langa tine dar pe cand o ai parca ai vrea si libertate, unele relati merg si dureaza o viata chiar dc a durat numa o saptamana sau o zi ca sa iei decizie sa va continuati viata imp. Inceraca sa stai de vb cu ea si intrebare la ce a meritat toate sacrificile dc ea nu e langa tine si de ce nu ti-a spus de la inceput ce vrea dc a stiut ca urmeaza sa faci acele sacrifici, si in caz ca nu mai vrea ceva in leg cu tine sa iti spuna. Iar tu nu mai suferi dc nu merita si inceraca sa iti gasesti pe cineva care sa iti dovedeasca ca merita sa faci sacrifici pentru aceea pers. sper sa reusesti sa treci cu bine si inceraca sa lupti pentru viitorul tau si pentru idealurile tale.

| MusicLover a răspuns:

Spune-i ce sacrificii ai facut pentru ea, spune-i ca-i in siguranta cu tine, si poate va intelegehappy