| Ambra123 a întrebat:

Am cumparat copilului meu un laptop Compaq CQ58-303SQ prin scoala.
-procesor Intel Pentium B960 (2.2 GHz)
-HD-500 GB
-Free DOS
WLAN &bluetooth
Problema e ca nu este instalat nici un windos pe el si nici CD nu au dat. Cand il deschid apare:
Startup Meniu
F1 System Information
F2 System Diagnostics
F9 Boot Device Option
F10 BIOS Setup
F11 System Recovery
ENTER - Continue Start up

Am citit pe forumuri si am inteles ca trebuie instalat win.7 sau 8. Problema e ca nu am decat XP pe care chiar as vrea sa-l instalez dar nu ma lasa. Stiu ca se fac niste setari prin BIOS dar nu am gasit unde. L-as duce la service dar ...nu ma dau afara banii din casa. Daca ma poate cineva ajuta as ramane recunoscatoare.

Mai apare >C:\
nu stiu ce sa scriu

2 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

Poti cauta pe internet versiuni ale seriilor windows 7 si 8. Descarci versiunea ce-o doresti [de preferabil 7], iar apoi ai nevoie de un PC cu DVD-writer pentru a face un DVD bootabil.

| Ambra123 explică (pentru DiamondEyes):

Multumesc. Acum am o alta problema. Am facut o setare in BIOS la BOOT am dat desable si nu se mai deschide deloc laptopul. Ecranul e negru. Ce pot face?