| ANDREIAd a întrebat:

Am nevoie de sfaturile dumneavoastra. Nu vreau sa fac alegerea gresita. Mie imi plac mult limbile straine: franceza si engleza. Vreau sa dau la facultate la Iasi la limbile straine mentionate mai sus. Vreau sa devin profesor pentru ca asta imi doresc. Credeti ca este alegerea corecta? Astept sfaturile voastre. Multumesc!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai gandeste-te si la alte variante: traducator/interpret, de pilda. E sectie tot la Litere.
Si eu am facut Litere la Iasi...bine...acum 25 de ani, cand asemenea specializare nu exista. La fel ca si tine, nici nu concepeam sa nu merg in invatamant. Imi place sa lucrez cu copiii, dar gandeste-te ca mai trebuie sa si traiesti din munca ta.
Si, crede-ma; din salariul de profesor, abia daca supravietuiesti.

| ANDREIAd explică (pentru ardnaxur1961):

Si daca merg pe traducator etc.pot deveni si profesor?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ANDREIAd):

Sigur ca da. Faci modulul pedagogic in facultate si poti, oricand, sa dai concurs de titularizare.

| ANDREIAd explică (pentru ardnaxur1961):

Va multumesc mult! chiar aveam nevoie de sfaturi.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ANDREIAd):

Intra pe site-ul UAIC, la Facultatea de Litere si o sa gasesti acolo mult mai multe detalii decat iti pot da eu. S-au schimbat foarte mult lucrurile in 25 de ani, asa ca...Mult succes!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Engleza e mult mai buna la nivel mondial.

| Unbelievable a răspuns:

Bună. Nu trebuie să ne întrebi pe noi, numai tu știi răspunsul. Dacă ție îți place ceea ce faci, este foarte bine. Acest lucru înseamnă că vei da tot ce ai mai bun și vei ajunge cineva. Noi nu suntem în măsură să te judecăm. Eu te felicit pentru alegerea făcută și îți urez succes!

| Ioana2012J a răspuns:

Mai vrei să dai la Iaşi?

| ANDREIAd explică (pentru Ioana2012J):

Scuze ca ti-am raspuns asa de tarziu la mesaj...da mai vreau sa dau la Iasi, asta imi doresc. Dar de ce intrebi? sper sa imi raspunzi big grin

| JoulieT a răspuns:

Da, am citit raspunsul tau, pai eram si eu interesata de Iasi si vroiam sa te intreb cate ceva despre facultatile de acolo [daca ai informatii].

| ANDREIAd explică (pentru JoulieT):

Nu am informatii. de asta am pus intrebarea aici. big grin

| andreeakitty a răspuns:

In primul rand succes. Mie una, mi se pare mai interesanta franceza, deoarece pe copii ii atrage mai mult pentru ca fac mai putini ani decat engleza. Si este o limba mai usoara, mai frumoasa, mai interesanta. Dar, tu faci ce vrei tu. :*

| ANDREIAd explică (pentru andreeakitty):

Pai eu vreau franceza sa fie prima si engleza a doua. multumesc pentru sfaturi!