| IoanaIonuca a întrebat:

Am niste cearcane oribile. Stiti ceva solutii/remedii pentru a scapa de ele?

6 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Incearca sa iti pui feliute de cartof pe cearcane. Amidonul ajuta la dezimflamare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le ai de cand te stii sau apar dupa o noapte alba sau in care nu te-ai odihnit bine?

| IoanaIonuca explică (pentru anonim_4396):

Dintotdeauna laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Aww ..asta e cea mai naspa varianta. :))

Daca sunt mostenite nu te scapa nici Boca, trebuie sa mergi la o clinica. Daca cearcanele sunt din lipsa grasimii o sa-ti injecteze acid hialuronic :
http://www.scapadecearcane.ro/acid-hialuronic.htm

Daca ai suficienta grasime dar de vina este circulatia proasta si capilare sparte o sa-ti faca albire cu laser pentru absorbtia acelor vase. Gasesti aici mai multe informatii ( ca idee, aproximativ 300 de euro costa albirea cu laser ) :
http://www.scapadecearcane.ro/albirea-cearcanelor.htm

Daca medicul considera e posibil sa ti se faca ambele metode pentru a obtine cel mai bun rezultat.

Variante mai ieftine si care ofera un pic de luminozitate :

Ser cu vitamina c - ajuta un pic cu luminozitatea si estompeaza ridurile fine. Stiu ca 5 ml pare o cantitate foarte mica dar textura serului este una uleioasa si un pic siliconata, n-ai nevoie decat de niste bobite foarte mici. Zona nu ramane uleioasa dupa 5 minute de la aplicare, e doar o senzatie de catifelare. Serul te tine cam 3 luni cu aplicare zilnica.
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

Ulei de migdale dulci presat la rece ajuta destul de mult si pielea arata mult mai bine cand e hidratata deci iti recomand crema bioderma sensibio light pentru fata. Nu ai nevoie de o crema speciala pentru ochi, e important sa fie curata la ingrediente si sa hidrateze tesutul.

Ar fi indicat sa mergi si la oftalmolog, sa-ti iei o pereche de ochelari pentru pc/telefon, sa nu te culci mai tarziu de ora 11, sa ai o alimentatie echilibrata si sa faci miscare/sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi destul? daca nu, dormi mai mult