| Anonima6 a întrebat:

Am o prietena. Ea ma tot minte sau inventeaza cate ceva care nu este adevarat. Imi dau seama cand ma minte. Am prins-o de 100 de ori cu minciuna. Mai am o prietena care:

1. Eu
-Eu am facut asta o data.
Ea
-Si eu. (nu-i adevarat)
Ce pot sa fac cu ele? Daca le spun ca mint ele spun ca nu-i adevarat.
A da o data o colega de clasa M-a intrebat daca am vazut un film i-am spus ca da. prietena mea spune ca si ea l-a vazut. Dupa ce pleaca colega aceea ii spun ca:
- Nu l-am vazut.
-Nici eu.
?
Ce sa fac? FUNDA. (daca le fac sa spuna adevarul)

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Buna!
Este minunat ca doresti sa le faci sa foloseasca mai mult adevarur, dar vezi tu sunt unii oameni pe care ori cat am incerca sa-i schimbam nu putem.
Ai putea sa risti si sa le spui ca daca nu vor incerca sa fie mai onoste nu mai esti prietene cu ele insa 50% cred ca se vor supara si nu te vor mai vrea.Deci ce este de facut? Tu alegi scumpo, insa iti pot spune ca de vreo 2 ani sau 3 tot sufar din cauza unei prietenii false (bine la mine era incredibil atat ea cat si mama ei, azi sunt bine si n-am chef sa ma supar)

2 răspunsuri:
| drogh a răspuns:

Pai, ori le spui in fata tot ceea ce crezi despre ele, ca sunt mincinoase, ori le faci sa spuna adevarul. Gandeste-te la un film pe care nu l-ar fi putut vedea pana acum si intreaba-le,, L-ai vizionat?'' si cand raspunsul o sa fie pozitiv, intreaba-le despre continut si ce s-a intamplat la un anumit moment.

| R0VER a răspuns:

Zurick si Drogh ti-au spus ce sa faci. si asa trebuie.
completare:

daca simti ca minciuna e ceva ce-ti nu-ti place, fa-ti LEGE din a nu mai minti, oricat te-ar costa prietenia cu cineva. la inceput vei pierde din ei. categoric vei pierde! se prea poate sa-i pierzi chiar pe toti; de prieteni vorbesc.
dar dupa ce va trece ceva timp, ei vazandu-te ca te-ai schimbat (pentru ca te vor studia in acest timp, poate chiar te vor inghionti prin vorbe - ca sa te testeze) si dupa ce se vor convinge ca tu esti o persoana care uraste minciuna intai la ea insasi (adica la tine) si apoi si la ele (ei) atunci incetul cu incetul vor veni la tine, sa-ti recastige prietenia.
ei bine, incepand din acel moment, tu vei vedea un lucru cat se poate de interesant: ca tocmai acesti prieteni mincinosi care te lovisera prin vorbe (in timpul perioadei cat te-au testat), tocmai ei iti vor deveni acum cei mai devotati si sinceri.
cine imbratiseaza (si iubeste) adevarul - platind pretul cand e cazul (pentru ca nu se poate sa spui adevarul, si sa nu te "coste") - acela, la sfarsit, se va bucura.

la fel si tu (daca acesta ti-i scopul - si n'ai pus intrebarea numai ca te jena minciuna lor...)