| aDEeLAa a întrebat:

Am o problema. Imi e frica de orele de educatie fizica, altfel nu inteleg de ce nu particip la ele. Imi e frica sa nu tipe proful la mine, sa nu pierd la anumite jocuri, sa nu se rada pitipoancele clasei de mine etc... Stiti vreun remediu?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa fii mai buna decat ceilalti.Atat cat poti.Nu ai ce face. Unii pierd altii castiga.

| ÎngerCretin a răspuns:

Baton de salam, scobitoare, oricum ai fi nu trebuie sa-ti fie rusine. Daca iti e rusine, pe la 20 ani vei sta in casa toata ziua, fiindu-ti rusine sa te duci si pana la magazin. Trebuie sa-ti invingi timiditatea. Gandeste-te la ce nu-ti place sa faci. Adica ce iti este rusine. AIA SA FACI! Ca sa scapi de timiditate trebuie sa faci ce-ti este rusine.

| aDEeLAa explică (pentru ÎngerCretin):

Deja o fac. Evit orice legatura cu societatea... evit oamenii din jur... e un sentiment urat.

| KodrutZ a răspuns:

Cine ride la sfirsit ride mai bine. Tine intotdeauna asta in minte si totul o sa fie ok. O sa rizi si tu de pitzipoance cind or sa faca trotuarul de foame peste 10 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numeste lipsa totala de incredere in tine. Sportul e o buna modalitate de a prinde incredere

| aDEeLAa explică (pentru suntserios):

Pai, daca pentru mine e un chin si stau foarte batoasa. il mai enervez si pe prof, probabil...cum ar trebui sau ce ar trebui sa fac sa nu-mi mai para asa un calvar?

| anonimg a răspuns:

Nu te mai ingrijora din pricina aceasta. Nu toti oameni sunt la fel; unii sunt buni la un lucru dar esueaza la altul. De exemplu: colegele poate ca sunt mai bune la sport fata de tine; dar in ce priveste educatia morala -care este ce-a mai importanta dintre toate "materiile" pe care le invata omul-, ele au nota zero fata de tine. Prin faptul ca rad -sau au un caracter asemanator- inaintea lui Dumnezeu nu sunt mai bune ca unul care rade de Dumnezeu, deoarece Domnul Hristos Se identifică cu noi, dupa cum este scris:
"Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut." (Matei.25:40) Deci cine rade de un om, rade de Dumnezeu; si cine face bine unui om, Ii face bine lui Dumnezeu. Cum se intampla lucrul acesta nu stim; dar stim ca asa este.
De aceea te sfatuiesc ca sa vii inaintea lui Dumnezeu asa cum esti, si pe genunchi sa ceri putere de la El pentru ca sa poti face fata tuturor acestor lucruri. Crede ca ce vei cere de la El vei si primi. Oare nu El a spus: "Cereti, si vi se va da; cautati si veti gasi; bateti, si vi se va deschide." (Matei.7:7)?
Sa nu le urasti pe fetele sau baietii care vor rade de tine; nu pizmui pe nimeni in inima ta. Tu cauta sa fii placuta inaintea lui Dumnezeu facand ce este placut inaintea Lui. Iubeste-ti colegii. Staruieste zilnic in rugaciune in fiecare dimineata si seara inaintea lui Dumnezeu. In cuvintele tale -si chiar in gand- spune-I tot ce ai pe suflet.
Adu inaintea bunului nostru Tata ceresc exact ce ai adus inaintea noastra, spunandu-I: "Doamne, imi e frica de orele de educatie fizica; imi e frica sa nu tipe proful la mine, sa nu pierd la anumite jocuri, sa nu se rada colegii clasei de mine... Te rog, ajuta-ma!" Vei vedea atunci ajutorul pe care il vei primi; si nu iti spun cat de mult te vei bucura. Ai incredere in ajutorul divin. Si nu uita sa Ii multumesti.

| Peaches a răspuns:

La jocurile din ora de sport participa toti elevii, nu-i asa? Unii pierd, altii castiga. Daca esti printre cei care pierd, iata, nu esti singur. Si nici nu e de ras, cineva trebuie sa piarda. Daca rad piti de tine, ce problema ai? N-au decat sa rada. Ar fi grav daca ar rade fata pe care o placi. Daca tipa profu'...hm, gandeste-te si tu ca profu' are-un fluier in gat si d'aia tipa. Si nici nu tipa la tine ci la cel din spatele tauwinking

| AnnaaaPopa555 a răspuns:

Oricine poate gresi, dar nu trebuie sa-ti fie frica sa participi la ore din cauza asta. Ce conteaza daca pierzi sau castigi la un joc? Daca ele rad din atata lucru inseamna ca nu au prea multa minte. Eu te sfatuiesc sa participi de acum incolo la orele de sport si sa incerci sa executii exercitiile mai corect. Daca va vedea ca te straduiesi profesorul nu va mai tipa la tine. Nu conteaza daca castigi sau pierzi la anumite jocuri. Nimeni nu se naste invatat!

| georgeheroiu a răspuns:

Probabil esti mai plinuta... Asa e?