| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa aleg, pentru ca nu sunt nici foarte sigura de ceea ce vreau sa devin si eu ma gandeam la filologie dar o profesoara m-a sfatuit sa merg la stiinte sociale, pentru ca am media mare, dar mie nu imi prea place fizica. Imi poate spune cineva ce pot deveni daca merg la filologie sau la stiintele naturii si ce ore se fac?

Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

De la filologie poti sa te duci la facultatea de drept(avocat, procuror), litere(translator, profesor), psihologie, management, asistenta sociala, etc. Orele care se fac la filo sunt in special romana, istorie, limbi straine, geografie, latina; matematica, fizica, chimie faci doar pana in clasa a 11-a apoi nu mai faci; psihologie mai faci, sociologie(materii frumoase, mie-mi plac), etc
la stiintele naturii faci in special mate, fizica, chimie, biologie, romana ca cei de la filologie(dai si teza), informatica si celelalte obicte mai putine ore.
La stiinte sociale totul se bazeaza pe logica(obiect), psihologie, economie, sociologie, filozofie, romana dai teza, limbi straine. Sper ca te-am lamurit cat de cat.

| Klara a răspuns:

Dar la stiinte sociale nu iti trebuie fizica...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oops, eu sunt cea care a scris intrebarea dar vroiam sa zic ca profesoara m-a sfatuit sa merg la stiintele naturii nu la stiinte sociale.

Multumesc celor care au raspuns pana acum si mai astept si alte raspunsuri.