| Anonimul151 a întrebat:

Am un pachet de petarde rămas cam de câțiva ani. Cred ca din iarna din 2018. Mai sunt valabile? Sau pot sa le arunc? Petardele au termen de expirare? Dacă aprind una de exemplu există vreun risc? Dar dacă le mai țin încă câțiva ani?

Le am de atât de mult timp deoarece, atunci când le-am cumpărat, am avut doua pachete pe care le-am pușcat cu prietenii, iar pachetul acesta nu l-am folosit din simplul motiv că mi-a fost teamă. Neaprizând vreodată vreo petardă.

Menționez faptul că petardele/ emițătoarele de sunet sunt Piccolo FireShow cu 1 foc.

Aceste petarde/emițătoare de sunet sunt legale?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Petardele nu sunt legale decat atunci cand sunt in posesia si folosinta pirotehnistilor autorizati.
Deci ai grija unde le tii si mai ales unde le folosesti, pentru ca nu sunt legale.
Cat despre data de expirare; vezi daca scrie ceva pe ele.
Eu consider ca daca au fost tinute intr-un loc uscat, pot fi ok.

| Anonimul151 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

M-am uitat de multe ori dacă are termen de expirare însă n am văzut. Cutia a fost ținută într un loc uscat, cutia este sigilată. Nu e desfacuta. Da, însă anumite categorii de petarde pot fi deținute legal de către persoanele care au peste 18 ani.

Aceste petarde pe care le am sunt din categoria P1 care din câte știu eu sunt legale în România.