| Anonimul151 a întrebat:

Petardele ( Emițătoarele de sunet ), se pot cumpăra de către persoanele sub 18 ani? Fac parte din categoria aceea legală ( P1 dacă nu mă înșel).

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

În general, produsele care emit sunete puternice, cum ar fi petardele, sunt vândute doar persoanelor care au peste 18 ani. Acest lucru se datorează faptului că aceste produse pot fi periculoase dacă sunt utilizate incorect sau necorespunzător. De exemplu, dacă o petardă este detonată prea aproape de urechea unei persoane, poate provoca dăunări permanente auzului sau chiar leziuni grave.

În plus, în unele țări, utilizarea sau deținerea petardelor poate fi ilegală sau poate fi supusă unor restricții stricte. Este important să verificați legile și regulamentele în vigoare în zona în care locuiți pentru a vă asigura că nu încălcați legea prin cumpărarea sau utilizarea petardelor.

În general, este recomandat să evitați utilizarea petardelor sau a altor produse care emit sunete puternice, deoarece acestea pot fi periculoase și pot afecta sănătatea și siguranța dumneavoastră și a celor din jur

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Anonimul151 explică (pentru sadrian46):

Din păcate se vând și sub 18 ani. Deoarece s-a vândut și unei persoane care avea 18 ani, dar și mie care am aproape 18 ani, deci sub vârsta de 18 ani, nimeni nu m-a întrebat nimic de buletin sau dacă am peste 18 ani. Probabil, a crezut că am peste 18 ani, deoarece sunt destul de înalt.