| contsuspendat (cu ura) a întrebat:

Ar trebui anulat Vechiul testament? Sau Noul testament? Sunt chestii care nu concorda, dumnezeu spune sa-i iei viata celui care ucide, dar Iisus spune ca este mai bine sa ierti. V-as ramane profund indatorat daca ati posta raspunsuri "afilozofice". happy

8 răspunsuri:
| luana1 a răspuns:

Pai, daca ar fi sa ne rapotam la latura noastra egoista, sta in picioare Vechiul Testament. Daca ne place sa fim altruisti(e mai greu)dam crezare Noului Testament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece in Noul Testament au fost introduse cele 9 Fericiriwinking.

| Vizitiul a răspuns:

Atat Noul Testament cat si Vechiul Testament sunt carti de mituri, carti din care poti deprinde unele paradigme, dar, important e sa nu te lasi prins in Biblie ca boul in jug, ca-i grav.
In Biblie sunt prezentati oameni care se infructau cu bautura, mancare si care aduceau jertfe zeilor bestiali.

| luana1 a răspuns:

Pai Biblia este o carte despre oameni, nu despre ingeri.Astia suntem noi(nu ne prea place sa ne privim in oglinda).

| Bacemi a răspuns:

Am observat si eu aceasta neconcordanta intre Noul Testament si Vechiul Testament. Eu cred ca ar trebui sa interpretam fiecare pasaj cat mai fidel cu putinta conform credintei crestine.

Răspuns utilizator avertizat
| hippiemuslim a răspuns:

Bai, daca nu filozofam inseamna ca nu e nimic de discutat. Biblia este doar o carte (foarte proasta din punctul meu de vedere) si nu ar trebui luata in serios. Nu e nimeni obligat sa faca ce scrie in biblie, iar faptul ca multi recunosc ca nu ar face unele atrocitati din biblie e o dovada ca biblia nu e o sursa de moralitate, deci nu avem nevoie de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ok noul testament... V. T are mai mult legatura cu poporul evreu si in schimb geneza e cam putin detaliata