| contsuspendat (cu ura) a întrebat:

Ar trebui anulat Vechiul testament? Sau Noul testament? Sunt chestii care nu concorda, dumnezeu spune sa-i iei viata celui care ucide, dar Iisus spune ca este mai bine sa ierti. V-as ramane profund indatorat daca ati posta raspunsuri "afilozofice". happy

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am observat si eu aceasta neconcordanta intre Noul Testament si Vechiul Testament. Eu cred ca ar trebui sa interpretam fiecare pasaj cat mai fidel cu putinta conform credintei crestine.

| Vizitiul a răspuns:

Atat Noul Testament cat si Vechiul Testament sunt carti de mituri, carti din care poti deprinde unele paradigme, dar, important e sa nu te lasi prins in Biblie ca boul in jug, ca-i grav.
In Biblie sunt prezentati oameni care se infructau cu bautura, mancare si care aduceau jertfe zeilor bestiali.

Răspuns utilizator avertizat
| hippiemuslim a răspuns:

Bai, daca nu filozofam inseamna ca nu e nimic de discutat. Biblia este doar o carte (foarte proasta din punctul meu de vedere) si nu ar trebui luata in serios. Nu e nimeni obligat sa faca ce scrie in biblie, iar faptul ca multi recunosc ca nu ar face unele atrocitati din biblie e o dovada ca biblia nu e o sursa de moralitate, deci nu avem nevoie de ea!

| luana1 a răspuns:

Pai, daca ar fi sa ne rapotam la latura noastra egoista, sta in picioare Vechiul Testament. Daca ne place sa fim altruisti(e mai greu)dam crezare Noului Testament.

| luana1 a răspuns:

Pai Biblia este o carte despre oameni, nu despre ingeri.Astia suntem noi(nu ne prea place sa ne privim in oglinda).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece in Noul Testament au fost introduse cele 9 Fericiriwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare ok noul testament... V. T are mai mult legatura cu poporul evreu si in schimb geneza e cam putin detaliata