| Adesim a întrebat:

Aș vrea să țin post în zilele de luni, miercuri si vineri. Are ceva dacă încep de acum chiar dacă nu a început postul?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti sa incepi cand vrei. Ii poti spune in orice fel, post sau dietă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu vrei sa tii post, hai sa ii zicem ca vrei sa tii o dieta... chiar conteaza cand zice biserica ca trebuie sa tii dieta?

| Adesim explică (pentru suntserios):

Nu mă refer la dietă ci la post în adevăratul sens al cuvântului cu rugăciune și fapte bune.

| suntserios a răspuns (pentru Adesim):

Deci joi si duminica nu e cazul sa faci fapte bune nu?

| Adesim explică (pentru suntserios):

Nu e vorba de asta!

| suntserios a răspuns (pentru Adesim):

Pai cum. Asa ai zic. Ca luni, miercuri si vineri faci fapte bune, in rest nu...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți începe. o să fie primit. Dar să îl faci așa cum recomandă Isus.
Matei 6, 16-18.
6. Când postiţi, nu fiţi trişti ca făţarnicii; că ei îşi smolesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat grăiesc vouă, şi-au luat plata lor.
17. Tu însă, când posteşti, unge capul tău şi faţa ta o spală,
18. Ca să nu te arăţi oamenilor că posteşti, ci Tatălui tău care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.

| Adesim explică (pentru sadrian46):

Ce cuvinte! Mulțumesc mult!?

| Simpatic a răspuns:

Da,poti incepe.

| Bizon95 a răspuns:

Eu zic sa nu mai mananci nimic, niciodata, o sa fii cel mai tare credincios din toate timpurile!

| Adesim explică (pentru Bizon95):

Nu mă refer doar la mâncare! Ci la post la propriu

| Demidol a răspuns:

Ce fel de credinciosi sunteti voi daca nu stiti cand si cum se tine postul?
In perioadele de post declarate de Biserica, postul se tine in toate zilele fara exceptie. Peste an (expresia Bisericii) se tine post in zilele de luni, miercuri si vineri. Deci, poti sa incepi asta si de maine, este corect.